IDEÁLY VZNIKU ČSR EŠTE STÁLE NEBOLI ÚPLNE NAPLNENÉ

IDEÁLY VZNIKU ČSR EŠTE STÁLE NEBOLI ÚPLNE NAPLNENÉ

idealy-csr
IDEÁLY VZNIKU ČSR EŠTE STÁLE NEBOLI ÚPLNE NAPLNENÉ
 
Dnes si pripomíname 104 rokov od vzniku prvého slobodného spoločného štátu Čechov a Slovákov. Ten štát a národná sloboda nám nespadli len tak do náručia. Nestačili ani samotní múdri vizionári a vodcovia ako T.G. Masaryk, M.R. Štefánik a E. Beneš. Zaslúžili sa o ne hlavne občania, ktorí sa pod vedením svojich vodcov organizovali do československých légií a doslova si svoj štát vybojovali.
 
Mali sme armádu s vôľou bojovať a schopnosťou víťaziť ešte pred vznikom nášho štátu. Dosiahli významné víťazstvá, pomáli iným národom oslobodiť sa a získali si rešpekt víťazných mocností. Naši predkovia sa nenechali odradiť tým, že dejiny určovali mocnosti. Rozhodli sa zobrať osud do svojich rúk a svoj štát a slobodu si vybojovali.
 
Spoločná republika bola už pred jej vznikom pripravovaná ako demokratický štát, s univerzálnym volebným právom pre mužov aj ženy. Aj keď sa všetky predstavy a dohody o usporiadaní Československa nepodarilo realizovať, bez slobodného Československa by nebolo ani dnešného samostatného Slovenska.
 
Sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. V súčasnosti sme už dva suverénne štáty dvoch bratských národov. Dnes sa opäť ozývajú hlasy, že o ničom nerozhodujeme, že všetko riadia mocnosti a geopolitika.
Je správne si spomenúť na obete a zásluhy našich predkov. Všetky ideály, s ktorými naši predkovia zakladali prvý spoločný a slobodný štát sa dodnes nepodarilo naplniť. Sloboda a demokracia nie sú na Slovensku ani vo svete garantované naveky a treba sa za ne jasne postaviť a uchrániť ich pre našich potomkov.
 
Pavel Macko
líder ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA
 
ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA sú slovenská mimoparlamentná politická strana, ktorej predsedom je generál vo výslužbe Pavel Macko. Veríme, že budeme Vašou prvou voľbou pri nasledujúcich parlamentných voľbách. Sledujte nás na Facebooku alebo www.ods.sk.
 
✅ Ak súhlasíte s našimi názormi, podporte nás. Viac informácií nájdete na http://ods.sk/pridajte-sa-k-nam/ ✅