JE ČAS KAMPAŇOVAŤ A NIE VYVESOVAŤ BIELE ZÁSTAVY!

JE ČAS KAMPAŇOVAŤ A NIE VYVESOVAŤ BIELE ZÁSTAVY!

Viacerí komentátori v médiách odporúčajú, aby sa malé strany už teraz vzdali bez boja alebo začali o tom premýšľať. Môžem ubezpečiť komentátorov aj Vás všetkých, že malé strany o tom premýšľajú, intenzívne a denne. Ale ešte nenastal čas na kapituláciu. Ten bude až po 26.9. Veď ešte len začína kampaň. Je jasné, že kto bol v parlamente, má milióny a má ešte k tomu aj masívnu podporu či pokrytie médiami, má náskok.
 
Teraz ide o to, či toto má byť určujúce pre kampaň už na jej začiatku. Logika komentátorov a ich rady na samom začiatku volebnej kampane popierajú princíp demokratických volieb. Tie majú byť slobodnou súťažou ideí, programov a ich nositeľov. Nemá to byť deklarácia výsledkov dopredu, len na základe papierových predpokladov, ku ktorým mimochodom aj médiá prispeli významnou mierou.
 
Média vytvárajú obraz reality. Ak dostávali Fico a väčšie strany denne obrovský priestor, tak sa vnímanou realitou stalo to, že bez Fica to nepôjde. Stačí si pozrieť hashtagy k niektorým komentárom. Veď prečo nás „malých“ nepozývali aspoň dva roky do redakcií a televízií do politických debát rovnako ako „favoritov“. Situácia by bola úplne iná.
 
Keby sa Ester Ledecká riadila radami komentátorov, tak by podľa umiestnenia v rebríčkoch na olympijské hry ani nešla. Napriek tomu tam išla a vyhrala dve zlaté medaily! Nemala umiestnenie v čele rebríčkov, ale mala potenciál a naplno ho využila. O tom je každá súťaž, aj tá politická, ak sa koná podľa pravidiel.
 
Volebné preteky ešte len začínajú, ale niekto by ich najradšej ukončil bez súťaže, len podľa papierových predpokladov. My sme nemali nakradnuté z privatizácie, naškrabkané z účasti na vládach, nie sú za nami oligarchovia, ani sme nepoberali štátny príspevok. Môžeme si dovoliť len malú a intenzívnu kampaň. Až tá ukáže, či 26.9. budeme uvažovať o podpore niektorej inej strany, alebo pôjdeme až do finále. Teraz sa ešte len začína presun do olympijskej dediny. 🙂
 
Rozdiel je v tom, že komentátori môžu dávať rady, ale nemusia nič robiť, ani skladať účty. Oni za výsledky volieb ani za svoje komentáre nenesú žiadnu zodpovednosť voči verejnosti. Nesú ju len voči redakcii často privátnej mediálnej firmy. Ich úloha je iná ako úloha politikov a ja to rešpektujem. Na druhej strane, nemôžu ani robiť rozhodnutia za politikov.
 
Reportéri prinášajú spravodajstvo, komentátori vlastné názory. Politici dávajú ponuku verejnosti, z ktorej, ak ich zvolia. budú skladať účty. Je dobre, že komentátori komentujú a upozorňujú na riziká. Ale za výsledky nielen volieb, ale aj správu krajiny, nesú zodpovednosť politici.
 
Matovič naposledy nevyskočil hore len tak, pomohlo mu masívne mediálne pokrytie jeho aktivít. Ani Fico by nevstal z popola, keby mu médiá a komentátori nevenovali denne extra pozornosť. Bohužiaľ, dlhodobá negatívna mediálna kampaň voči malým stranám ich môže pochovať. Sme si toho vedomí.
 
Možno sme malé strany, ale máme potenciál. Naše zoskupenie piatich malých strán je spoločne väčšie ako viaceré zavedené parlamentné strany. Máme nových, možno menej skúsených, ale dobrých kandidátov a kandidátky, máme dobrý program a nie sme zaťažení spoluprácou s mafiou, korupčníkmi, ani sme nespôsobili chaos.
 
Kampaň nekončí, ale práve začína. Je čas, aby sme namiesto neustáleho odrážania útokov a nepraktických rečí o spájaní nespojiteľného občanom predstavili alternatívnu ponuku. Je našou povinnosťou dať občanom možnosť voľby a oni si vyberú.
 
Rozhoduje sa až 30. septembra! Malé strany sa môžu rozhodovať, či pôjdu až do finále až po 26.9. Dovtedy majú právo čestne bojovať!
 
Pavel Macko
Naša spoločná kandidátka má číslo 7:
Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana