Krajniak predstavil návrh na zmeny v ii. Dôchodkovom pilieri. Konečne!

Krajniak predstavil návrh na zmeny v II. dôchodkovom pilieri

Krajniak predstavil návrh na zmeny v ii. Dôchodkovom pilieri. Konečne!

Od roku 2004 máme druhý dôchodkový pilier, ktorý je dôležitou súčasťou nášho sociálneho systému. Od svojho vzniku prešiel viacerými zmenami. Najzásadnejšia zmena prebehla v roku 2013, kedy vláda R. Fica nielen znížila sumu, určenú na sporenie, ale aj presunula všetky úspory do dlhopisových fondov, kde si ich väčšina sporiteľov aj nechala. Týmto rozhodnutím sporitelia prišli o desiatky percent zhodnotenia, čiže miliardy eur.

Na škodlivosť tohto nastavenia upozorňujú odborníci už dlhé roky a Krajniakov návrh chce tento problém teraz riešiť. Nuž a k tomuto návrhu vieme povedať len jediné: „Konečne.“ Prečo to ministerstvu pod vedením Krajniaka trvalo viac ako dva roky od volieb?

My v ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA sme presvedčení, že štátna správa má konať rýchlo a efektívne, nakoľko odkladanie dôležitých rozhodnutí môže spôsobiť veľké škody. Príkladom je práve zhodnocovanie úspor v II. pilieri, keď v roku 2021 indexové fondy zaznamenali zhodnotenie až do 30%, avšak dlhopisové, v ktorých má väčšina ľudí svoje úspory, sa nezhodnotili takmer vôbec, prípadne aj mierne klesli.

Prehľad zhodnotenia indexových fondov https://druhypilier.datalizer.sk/typ_fondov?typ=7
Prehľad zhodnotenia dlhopisových fondov https://druhypilier.datalizer.sk/typ_fondov?typ=6
https://spravy.rtvs.sk/2022/05/druhy-pilier-cakaju-zmeny-sporitelia-by-mali-mat-vyssie-dochodky/

✅ Ak súhlasíte s našimi názormi, podporte nás. Viac informácií nájdete na http://ods.sk/pridajte-sa-k-nam/ ✅