NEZODPOVEDNOSŤ A NEKOMPETENTNOSŤ PRI VÝBERE ŠÉFA SIS

Podľa zverejnených informácií ide tento týždeň Boris Kollár jednať s premiérom Hegerom o jeho nominácii na šéfa SIS.

Podľa koaličnej zmluvy má právo nominovať šéfa SIS strana Sme Rodina, ktorej predseda Boris Kollár je odfotený s mafiánmi na Kube. SIS má za sebou históriu, ktorá nás nabáda k opatrnosti. Od upratovania v archívoch ŠTB začiatkom 90tych rokov, cez únos syna prezidenta Kováča až po otázniky s pobytom osoby s väzbami na talianskeho mafiána v okolí premiéra a v bezpečnostnej rade štátu.

Chválenie profesionality SIS nedávno zatknutým riaditeľom Pčolinským skôr ako k spokojnosti nabádalo k zvýšenej opatrnosti. Prebiehajúci výber šéfa SIS je jedno z najdôležitejších personálnych rozhodnutí vlády, ktoré by mala verejnosť sledovať.

Hlavne keď vidíme, ako bola koalícia nejednotná pri hlasovaní o generálnom prokurátorovi, ktorý prešiel vďaka podpore SMEROHLASu a fašistov. Akoby koalícia zásadné hlasovania prenechávala náhode, alebo existujú dohody medzi časťou koalície a opozíciou pri zásadných protikorupčných postoch ako je generálny prokurátor.

Obe možnosti nehovoria nič dobré o boji s korupciou, ktorá bola nosnou témou Matovičovej vlády a OĽANO. Amaterizmus aj spolupráca so SMEROHLASOM sú pre Slovensko a jeho boj s korupciou katastrofou. Kompetenčne zo zákona je výber šéfa SIS zodpovednosť predsedu vlády SR.

Korupcia šéfa SIS a to dokonca v spojení so starou mafiou je na odstúpenie predsedu vlády (ten odstúpil medzičasom z iných dôvodov). Ide o jednu z kľúčových bezpečnostných pozícií v štáte. Nech znie koaličná zmluva v téme nominácie šéfa SIS akokoľvek, premiér Heger sa v tomto bode nemôže vzdať ZODPOVEDNOSTI.

Rovnako sa všetci koaliční partneri v tomto bode nemôžu vzdať SPOLUZODPOVEDNOSTI za to, komu právo nominovať šéfa SIS v koaličnej zmluve do rúk dali. Vláda svoju prvú šancu na očistu a reformu SIS premrhala a do jej čela dala človeka, ktorý je podozrivý, že namiesto boja s mafiou bol jej spojencom.

Teraz má premiér Heger a jeho koaliční partneri možnosť reparátu. Mali by dať do čela SIS apolitického a dôveryhodného človeka, ktorý sa aspoň pokúsi o jej očistu a skutočnú obnovu dôveryhodnosti. Lebo hraná transparentnosť zadržaného šéfa SIS vyzerala skôr ako zastierací manéver pre jeho skutočné úmysly.

Súčasne môže vláda aspoň nastaviť pravidlá pre väčšiu transparentnosť a posilnenie kontroly činnosti spravodajských služieb. Vládna koalícia by mala PRESTAŤ HRAŤ POKER s občanmi a bezpečnosťou štátu. Naviac, ak ho hrá s falošnými tromfami a hráčmi.

Korupčná mafia nebola ani zďaleka porazená a bezpečnostná situácia v našom susedstve hrozí opätovným rozhorením ozbrojeného konfliktu. Je ČAS NA ZODPOVEDNOSŤ celej koalície a nie mocenské parcelovanie si štátu.