Opatrenie ODS proti zneužívaniu paragrafu 363 Generálnym prokurátorom

Opatrenie ODS proti zneužívaniu paragrafu 363 Generálnym prokurátorom

Opatrenie ODS proti zneužívaniu paragrafu 363 Generálnym prokurátorom

 
Generálna prokuratúra opäť použila sprofanovaný §363 trestného poriadku a zrušila obvinenie politicky exponovanej osoby bývalej vlády. Viac ako opakované účelové použitie sporného paragrafu zaráža sprievodná argumentácia generálnej prokuratúry. Tá si opakovane osobuje právomoci nad ústavný rámec, čo opakovane konštatoval aj Najvyšší súd SR.
 
Sme presvedčení, že vo fungujúcom právnom štáte konečné posudzovanie dôkazov patrí výlučne do právomoci nezávislých súdov a nie prokuratúry. Tá je povinná stíhať každé podozrenie z trestnej činnosti a to aj u politicky exponovaných osôb. Zdôvodňovanie zrušenia trestného stíhania na základe pochybnej úvahy prokurátora, že svedok si musí presne pamätať bankovky v korupčnej obálke, silno zavádza zneužitím inštitútu podľa § 363 Trestného poriadku.
 
ODS -Občianski demokrati Slovenska dôrazne žiadajú predstaviteľov naoko protikorupčnej koalície, aby jasne prevzali politickú a osobnú zodpovednosť za konanie generálnej prokuratúry, ktoré umožňujú svojou nečinnosťou. Základom právneho štátu je viacstupňové rozhodovanie a právna preskúmateľnosť rozhodnutí. To, že rozhodnutia generálneho prokurátora podľa § 363 sú konečné a právne nepreskúmateľné, vytvára zásadný systémový defekt. Umožňuje to nekontrolovateľné zneužívanie tohto inštitútu a marenie ústavnej funkcie nezávislých súdov.
 
Od súčasnej koalície neočakávame zázraky ani zásadnú reformu prokuratúry. Bohužiaľ, politicky manipulovateľná a monokraticky centralizovaná prokuratúra vyhovuje aj mnohým vládnym politikom.
 
👉 ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA preto vyzývajú vládnu koalíciu, aby aspoň upravila § 363 Trestného poriadku tak, aby všetky rozhodnutia generálneho prokurátora boli právne preskúmateľné. 👈
 
ODS – Občianski demokrati Slovenska majú pripravenú komplexnú reformu prokuratúry, ktorá znemožní netransparentné konanie a vráti systém prokuratúry do služieb občanom a právneho štátu.
 
ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA sú slovenská mimoparlamentná politická strana, ktorej predsedom je generál vo výslužbe Pavel Macko. Viac sa o nás môžete dozvedieť, ak budete sledovať naše FB stránky, alebo navštívite www.ods.sk
 
✅ Ak súhlasíte s našimi názormi, podporte nás. Viac informácií nájdete na http://ods.sk/pridajte-sa-k-nam/ ✅