POTREBUJEME SKUTOČNÚ SPOLUPRÁCU A NIE VAKCÍNOVÚ DIPLOMACIU

Globálna pandémia ochorenia covid-19 sa nedá vyriešiť lokálne v izolácii. Potrebujeme globálnu spoluprácu a solidaritu medzi krajinami. Bohužiaľ ani v časoch pandémie neutícha geopolitické súperenie a dokonca niektoré konflikty sa zostrujú, alebo vznikajú kvôli jej následkom. Keď sa vtedajší predseda vlády SR osobne rozhodol tajne doviezť vakcínu Sputnik V, argumentoval tým, že do záchrany životov netreba vnášať politiku a geopolitiku.

S tým sa dá vo všeobecnosti maximálne súhlasiť. Bohužiaľ, v tomto prípade sa stal presný opak. Čoraz viac sa ukazuje, že celý humbuk okolo vakcíny Sputnik V bol v prvom rade o politike. Táto tajne zorganizovaná dodávka vakcín napriek deklaráciám na Slovensku zatiaľ nezachránila ani len jeden život. Zato nás stála nemalé prostriedky, ktoré budú chýbať niekde inde a drahocenný čas a kapacity slovenských inštitúcií. Aj keď mala poslúžiť na vnútropolitické ciele a ukľudnenie situácie, stal sa presný opak. Tento dovoz sa stal iskrou, ktorá zapálila veľký požiar koaličnej krízy. Tá by prišla tak či tak, lebo sú za ňou skutočné hlboké politické a osobné príčiny. Teatrálne divadlo na košickom letisku naviac poslúžilo intenzívnej ruskej propagande.

Nemáme žiadne pochybnosti o ume a zručnosti ruských vedcov, ktorí vyvinuli vakcínu. Ale oni ju nebudú vyrábať ani dodávať na Slovensko. Ani ňou nebudú očkovať našich občanov. To riziko musíme vziať na seba sami, teda naša vláda a zdravotnícky personál. Posledné informácie o postupe ruského dodávateľa nie sú príliš optimistické. Vážne rozhodnutie o použití neschválenej vakcíny, nemôže byť založené na jednej štúdii publikovanej v renomovanom vedeckom časopise. Najmä ak samotnú štúdiu vykonávali insideri zvnútra inštitútu, ktorý vyvíjal vakcínu a dodaná vakcína je iná, ako tá v štúdii.
Veríme, že nový minister zdravotníctva nepodľahne politickým tlakom a nepodpíše používanie nepreverenej vakcíny, o ktorej vlastne nič nevieme. Nechceme propagandistickú šaržu vakcíny bez garantovaných vlastností. Chceme skutočnú a účinnú vakcínu, takú ako ju vyvinuli ruskí vedci a v kvalite garantovanej jej oficiálnym schválením.

Nechceme propagandistickú šaržu vakcíny bez garantovaných vlastností. Chceme skutočnú a účinnú vakcínu, takú ako ju vyvinuli ruskí vedci a v kvalite garantovanej jej oficiálnym schválením.