PROKURATÚRA POTREBUJE OČISTU A ZÁSADNÚ REFORMU

[et_pb_section admin_label=“section“] [et_pb_row admin_label=“row“] [et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Text“]

PROKURATÚRA POTREBUJE OČISTU A ZÁSADNÚ REFORMU

Aj napriek tomu, že vládna koalícia disponuje pohodlnou ústavnou väčšinou, nie je zatiaľ kvôli svojim úzkym straníckym záujmom schopná ani ochotná zodpovedne pristúpiť k zásadnej reforme prokuratúry. Bohužiaľ, nevedia sa ani len dohodnúť na voľbe generálneho prokurátora. Motivácia môže byť rôzna, od mocenských záujmov až po obavy z prílišnej poctivosti a nestrannosti prokuratúry, ktorá by mohla prísť s novým generálnym prokurátorom.

Vládna koalícia by si mala uvedomiť, že občania jej dali dôveru v nádeji, že bude lepšie spravovať tento štát ako jej predchodcovia. Občianski demokrati Slovenska opakovane vyzývajú predstaviteľov vládnej koalície a poslancov Národnej rady, aby občanom vyslali jasný signál, že im ide skutočne o potlačenie justičnej mafie, nastolenie spravodlivosti pre občanov a rekonštrukciu právneho štátu. Súčasťou tohto úsilia musí byť aj zásadná reforma prokuratúry.

Nestačí dosadenie „svojho“ politického prokurátora, prehodenie výhybiek a pokračovanie doterajších praktík, len v novom obsadení. Poslanci majú k dispozícii sedem kvalifikovaných uchádzačov a sú povinní v zastúpení občanov zvoliť generálneho prokurátora a zastaviť bezvládie a pokračujúci rozklad prokuratúry.

Od nového generálneho prokurátora a vládnej koalície s ústavnou väčšinou očakávame:

✅ Začatie okamžitej očisty prokuratúry. Generálny prokurátor musí v súčinnosti s radou prokurátorov okamžite riešiť najvypuklejšie prípady zlyhania prokurátorov. Prokuratúru musia bezpodmienečne opustiť všetci prokurátori podozriví z páchania nezákonností a tí, čo nespĺňajú elementárnu podmienku bezúhonnosti.

✅ Urýchlené preverenie podozrivých rozhodnutí tých prokurátorov, ktorí sú stíhaní pre podozrenia z páchania trestnej činnosti.

✅ Národný bezpečnostný úrad musí urýchlene pristúpiť k overeniu a prípadne odobratiu bezpečnostných previerok tých prokurátorov, ktorí už nespĺňajú zákonné požiadavky.

✅ Pripraviť také legislatívne zmeny, ktoré posilnia parlamentnú kontrolu činnosti prokuratúry, preverovanie bezúhonnosti a dôsledné preverovanie majetkových pomerov všetkých prokurátorov. Ako štandard je potrebné zaviesť pravidelné overovanie bezúhonnosti prokurátorov a vypočutie najvyšších funkcionárov prokuratúry pred osobitným výborom NR SR, vrátane vyšetrenia na polygrafe.

✅ Pripraviť v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti, odbornou komunitou a širokou verejnosťou návrh nového modelu fungovania prokuratúry. Zabezpečiť širokú spoločenskú diskusiu a prípravu potrebnej legislatívy do konca riadneho volebného obdobia.

Občianski demokrati Slovenska, o.z.
Viac k téme : http://ods.sk/clanky/kvalitna-prokuratura-je-jednym-zo-zakladnych-pilierov-pravneho-statu/

[/et_pb_text][/et_pb_column] [/et_pb_row] [/et_pb_section]