Sociálna politika sa dá robiť aj inak

Sociálna politika sa dá robiť aj inak

Tlačová správa spoločnej kandidátky č. 7
Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana

Natália Blahová a Attila Mikolai zo spoločnej kandidátky č. 7 predstavili na tlačovej besede sedem hlavných priorít volebného programu pre oblasť sociálnych vecí a rodiny. Zoskupenie strán Sedmička vo svojom programe myslí na široké spektrum ľudí, ktorí potrebujú pomoc a podporu štátu. Sociálny systém chcú prebudovať tak, aby bol moderný, flexibilný, efektívny a rýchly. Aby jeho stredobodom bol človek, ktorý musí dostať kvalitnú pomoc a hlavne včas.

Medzi sedem hlavných priorít patria podpora bývania s regulovaným nájomným pre mladé rodiny, podpora rodiny a ochrana detí, poukazy na sociálne služby podľa stupňa odkázanosti, transparentný a predvídateľný dôchodok z prvého piliera, vyššia flexibilita výberu nasporených prostriedkov z druhého piliera, reverzné hypotéky pre seniorov, zvýšenie atraktivity práce pre nezamestnaných aj pre zamestnávateľov, posilnením súbehu dávok a mzdy.

Spoločná kandidátka chce okrem modernizácie a digitalizácie celého systému sociálnej pomoci zaviesť aj niekoľko noviniek, ako napríklad systémový príspevok na bývanie, zvýšenie peňazí pre samosprávy na výstavbu nájomných bytov, každoročne aktualizovaný „dôchodkový plán“ pre sporiteľov a ďalšie opatrenia. Veľký dôraz je kladený na podporumladých rodín s deťmi.

Natália Blahová zdôraznila, že legislatíva pre reverzné hypotéky nie je žiadnou hrozbou pre dôchodcov, ale naopak im garantuje vyššiu životnú úroveň až do dožitia. „Robert Fico sa opäť prejavil ako úplný amatér a len nezmyselne straší ľudí. Tento model je už dávno odskúšaný vo svete. Nikto nepríde o svoje obydlie, naopak, tí čo uzavrú reverznú hypotéku, budú mať garantované dožitie vo svojej nehnuteľnosti a súčasne budú poberať platby, ktoré im umožnia výrazne vyššiu kvalitu života.“ dodala Natália Blahová.

V rámci otázok a odpovedí lídri spoločnej kandidátky zaujali aj jasný postoj ku špekuláciám o budúcej vládnej koalícii, kedy by Fico podľa Andreja Danka prenechal premiérske kreslo Petrovi Pellegrinimu. Sedmička toto celé vníma ako pokus extrémistickej opozície a Smeru oklamať voličov a snahu za každú cenu sa dostať k moci s cieľom vyhnúť sa zodpovednosti za stav krajiny.

„ Všetko sú to len hry na zastretie skutočných úmyslov, ktorými sú zabrániť dokončeniu vyšetrovania nezákonností, revanš voči poctivým policajtom a úradníkom a nastolenie nejakej formy autoritárskej vlády. Nás tieto ich dohovory nezaujímajú. Našou povinnosťou je ponúknuť jasnú alternatívu pre demokratický a fungujúci právny štát, ktorý bude pevnou súčasťou EU a NATO aj po voľbách.“ zdôraznil Macko.

Líder kandidátky, Zsolt Simon, odmietol Ficove špekulácie ohľadom zásahu NAKA v Poľnohospodárskej platobnej agentúre. „To, čo dnes vidíme, je výsledok 12-ročného pôsobenia vlád Roberta Fica za účasti Petra Pellegriniho a Andreja Danka. Najviac slovenskému vidieku poškodila kauza Dobytkár, v rámci ktorej si ľudia Andreja Danka a bödörovci  Roberta Fica doslova sprivatizovali PPA a ožobračovali sedliakov.“ dodal Zsolt Simon.

Za spoločnú kandidátku č. 7
Pavel Macko