VRACAJÚ SA NA MINISTERSTVO VNÚTRA SMERÁCKE MANIERE?

Minister vnútra Roman Mikulec tentokrát prestrelil. Nie málo, tentokrát trochu viac. Môže to byť smrtiaci vlastný gól pre ministra a ťažká rana pre OĽANO, ktorá sa snaží prezentovať ako strana, ktorá bojuje presne proti tomu, čo teraz sama spravila. O čo konkrétne ide?

Ministerstvo vnútra sa rozhodlo podpísať dohodu so súkromnou firmou v súvislosti s riadením a koordinovaním utečencov z Ukrajiny. Myšlienka možno dobrá, ale realizácia úplne zlá.

ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA sú pravicová strana, ale myslíme si, že nie všetko sa dá outsourcovať.

A toto je jedna z tých oblastí, kde sa to robiť nedá a nemá.

Práve oblasť bezpečnosti a riadenia krízového manažmentu nie je úloha súkromnej firmy, ale je to úloha štátu a jeho inštitúcií. Ako sme už napísali, možno by sa dal pochopiť zámer, ale okrem toho, že takúto úlohu má zvládať ministerstvo vnútra samé, tak tu prichádza časť, ktorú ministerstvo vnútra a sám minister Roman Mikulec nielenže nezvládli, ale urobili to formou, za ktorú OĽANO kritizuje stranu SMER. Samotný výber, ako aj obhajoba výberu súkromnej firmy nesú znaky netransparentnosti, ale hlavne nesú znaky rodinkárstva a prihranie zákaziek firmám blízkym strane OĽANO. Priamym zadaním zákazky (čiže bez súťaže) sa k nej totiž dostala firma previazaná so samotnou stranou OĽANO za sumu 2 500 000 EUR. Samotná firma na svojej web stránke uvádza: Dustream production pôsobí na trhu od roku 2010. Sme BTL/retail marketingová agentúra s mnohoročnými skúsenosťami od zabezpečenia eventov, promotion, cateringov až po komplexné služby a riešenia v oblasti direct retail marketingu. A takáto firma má byť poverená podľa ministerstva vnútra riadením a koordinovaním utečencov z Ukrajiny. Toto nie je na smiech, ale skôr na zaplakanie.

Samotnou čerešničkou na torte je obhajoba ministra Mikulca, že firmy vyberal na základe odporúčania dobrovoľníkov. Menoval napr. Maltézskych rytierov alebo skautov, ale obe tieto organizácie vyhlásili, že výber žiadnej firmy, ktorá by toto mala robiť s nimi, nekomunikoval.

Veľmi sa to podobá kauzám, za ktoré strana OĽANO dlhodobo kritizoval stranu SMER, napr. na kauzu na ktorú upozornila bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková (v čase vlády strany SMER). Pani Hlávková upozornila na kauzu galavečera Ministerstva zahraničných vecí pod vedením Miroslava Lajčáka, keď agentúra blízka Smeru robila pre štát na výnimku, ktorú minister Lajčák sľúbil nezneužiť a ktorú nakoniec „vyhrala“ agentúra EVKA. Aj vtedy, podobne ako v tomto prípade, robila agentúra EVKA pre vládnu stranu – vtedy SMER. Tak je to aj v tomto prípade, keď agentúra Dustream zabezpečovala v roku 2020 ozvučenie volebnej noci strany OĽANO.

Takýto výber spriaznených firiem priamym zadaním zákazky podľa mimopralamentnej strany ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA nielenže poškodzuje Slovensko a vládnu koalíciu v tažkých časoch, ale je to smrtiaci vlastný gól pre ministra Mikulca. Naviac to v očiach spoločnosti vytvára obraz, že sa tu za 2 roky vlády OĽANO nič nezmenilo a zadávanie zákaziek spriazneným firmám je štandardom aj v týchto časoch.

Dokonca, dnes 25.3.2022 pán minister Mikulec prvýkrát priznal, že majiteľ GD Identity a premiérov známy Július Slovák prišiel s tým, aby si ministerstvo najalo na manažovanie utečeneckej krízy súkromnú firmu. Je teda oprávnené sa pýtať:

Vracajú sa teda doby, ktoré sme tu mali pred voľbami v roku 2020?

ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA takéto správanie odsudzujú a vyzývajú pána ministra, aby zrušil zmluvu s agentúrou Dustream a oblasť bezpečnosti a riadenia krízového manažmentu zvládlo Ministerstvo vnútra samo.

✅ Ak súhlasíte s našimi názormi, podporte nás. Viac informácií nájdete na http://ods.sk/pridajte-sa-k-nam/ ✅