Najnovší vládny návrh len potvrdzuje, že po vládach Smeru tu máme znova ľavicovú vládu.

Igor Matovič pred voľbami 2020 sľuboval ľudom, že ak sa dostane do vlády, tak naplní všetky predvolebne sľuby Róberta Fica, pretože nebude kradnúť. Zdá sa, že to myslí naozaj vážne. Je len ťažko uveriteľné, že Róbert Fico svoje populistické sľuby nenaplnil iba preto, lebo „kradol“. V skutočnosti ho nepustila ekonomická realita. Je pravdou, že vlády Smeru Slovensku škodili a brzdili ekonomický rast.

Avšak nikdy svoj škodlivý ekonomický program nepretláčal až tak, ako to robí súčasná, vraj pravicová vláda. Ich najnovší návrh – zdaniť 100 najväčších firiem, je tak socialistické a škodlivé, že ešte aj Fico musí blednúť závisťou.
Nespochybňujeme, že sme v kríze a občanom tejto krajiny sa žije stále horšie a horšie. Problémom však je, že riešením nesmie byť viac vládnych výdavkov, ktoré brzdia ekonomický rast, ale presný opak. V globalizovanom trhu je obrovský boj o zahraničné investície a talenty. Ako chceme prilákať skutočne veľké investície, ak svetu ukážeme, že investovať u nás sa neoplatí? Ako chceme zvýšiť hospodársky rast, ak nenecháme firmám dostatok financií na vývoj a investície? Ako chceme dosiahnuť, aby tieto firmy zvyšovali platy, keď im hádžeme polená pod nohy? A ako chceme dosiahnuť, aby Slovenské firmy dokázali porážať zahraničnú konkurenciu, keď im umelo zvyšujeme náklady?

Laureát Nobelovej ceny Milton Friedman v predslove k českému vydaniu knihy Kapitalizmus a Sloboda varuje post-socialistické krajiny, aby sa nevydali na cestu tzv. tretej cesty , alebo „polosocializmu“, ktorá sa v tom čase rozmáhala v Západnej Európe a USA, ale skôr si vybrali za vzor 1. Československú republiku, alebo povojnové Nemecko, ktoré prežilo hospodársky ekonomický zázrak práve preto, že nechalo ekonomiku rásť.

Netreba znovu vymýšľať koleso. Stačí sa inšpirovať úspešnými krajinami. Čo je možno ešte horšie, tak tento jeho nápad vytvára z občanov tejto krajiny stále viac a viac nevoľníkov, ktorí sú odkázaní na milosť, alebo nemilosť vládnej garnitúry. Igor Matovič presviedča občanov, že netreba čestne pracovať, alebo podnikať, ale učí ich, že si stačí zvoliť „správnych“ politikov, ktorí tým bohatým zoberú a dajú tým chudobným.

A to je cesta do socialistických pekiel, ako to predpokladá F.A. Hayek

Rastislav Jusko
právny a ekonomický expert ODS

✅ Ak súhlasíte s našimi názormi, podporte nás. Viac informácií nájdete na http://ods.sk/pridajte-sa-k-nam/ ✅