ZDRAVOTNÍCI V PRVEJ LÍNII ZACHRAŇUJÚ NAŠE ZDRAVIE A ŽIVOTY, ALE KTO OCHRÁNI ICH?

[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“4.7.3″ _module_preset=“default“ custom_padding=“2px|||||“][et_pb_row _builder_version=“4.7.3″ _module_preset=“default“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“4.7.3″ _module_preset=“default“][et_pb_text _builder_version=“4.7.3″ _module_preset=“default“]

Počty nakazených novým koronavírusom takmer každodenne prekonávajú novú hranicu. To, čoho sme sa na jar báli, máme teraz tu. Problém je, že naša jarná disciplinovanosť je preč. Vysoké počty nakazených postupne zapĺňajú nemocnice a všetci dúfame, že lekári, zdravotné sestry a ostatný zdravotnícky personál urobia maximum pre záchranu ľudských životov. Nesmieme však zabúdať, že aj zdravotníci sú ohrození a je dôležité, aby mali zabezpečenú adekvátnu ochranu.

Občianski demokrati Slovenska preto navrhujú, aby v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami, vláda SR zabezpečila, že zdravotnícki pracovníci:

· V prípade obmedzených kapacít na testovanie COVID 19, budú prednostne testovaní.

· V prípade nariadenej karantény, budú mať nárok na plnú výšku platu počas PN, alebo OČR.

· Ak počas bude lekárom počas PN nariadená práca, dostanú osobitnú odmenu za ohrozenie na zdraví.

· Ak bude mať lekár na PN nariadenú prácu a počas tohto obdobia dôjde k poškodeniu zdravia zdravotníckeho pracovníka, štát bude mať povinnosť takéhoto zamestnanca odškodniť.

Image: Shutterstock

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]