Program a priority strany ODS – Občianski demokrati Slovenska sú postavené na pevných zásadách uvedených v Bystrickej deklarácii občianskych demokratov Slovenska. Tá je východiskovým dokumentom obsahujúcim základné zásady strany, na základe ktorých strana definovala svoje politické ciele a hodnoty špecifikované v Stanovách strany. Hlavné smerovanie k ich dosiahnutiu je uvedené v tomto Programe a prioritách strany.

My, občianski demokrati Slovenska, sme sa v Bystrickej deklarácii z 20. júna 2020 zaviazali, že okrem iného budeme presadzovať princípy, ktoré sú uvedené v jednotlivých bodoch nášho programu uvedené nižšie.

Slovensko je mladá krajina, ktorá však stavia na takmer storočnej tradícii Československa v jeho rôznych podobách ako aj svojho samostatného pôsobenia. V priebehu predchádzajúcich viac ako 100 rokov bolo na Slovensku vytvoreného mnoho dobrého pre našich občanov, avšak sa spravilo aj množstvo chýb. Aj preto je súčasný stav Slovenska, našej spoločnosti ako aj mnohých občanov neuspokojivý a v mnohých ohľadoch až kritický.

Nesmieme však ľpieť na minulosti. Našim cieľom je zlepšenie Slovenska, jeho spoločnosti a postavenia našich občanov. Minulosť má pre nás byť zdrojom poučenia, aby sme sa dokázali v budúcnosti chybám vyhnúť a neopakovať ich. Na základe získaných skúseností musíme smerovať Slovensko na vyššiu, ako súčasnú úroveň.

Program strany

Bezpečnosť

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti bezpečnosti:

  • bod č. 1 - budeme rozvíjať slobodnú, bezpečnú, spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť postavenú na princípoch demokracie a aktívne sa budeme zasadzovať za budovanie a posilňovanie inštitútov, na ktorých je demokracia postavená;
  • bod č. 4 - presadzujeme ochranu práv a slobôd všetkých osôb bez rozdielu. Bojujeme proti akejkoľvek forme nerešpektovania a potláčania základných ľudských a občianskych práv a slobôd, ako aj proti akejkoľvek forme diskriminácie na základe rodových, rasových, národnostných, generačných, náboženských, politických a ďalších rozdielov občanov

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Profesionálne a lojálne bezpečnostné zložky chránia občanov

Zaistenie stability a bezpečnosti Slovenskej republiky a demokratického zriadenia je jednou z najdôležitejších úloh štátu. Na väčšinu hrozieb nie je Slovenská republika schopná plnohodnotne a účinne reagovať sama. Vnútornú bezpečnosť a integritu však nezaistí nikto zvonku, musia to robiť len občanom a vlasti oddaní a bezúhonní profesionáli.

Chceme spravodlivý a bezpečný štát, ktorý chráni občanov. Bezpečnostné zložky tu nie sú na to, aby občanov šikanovali, udržiavali ich v podriadenosti k politickej moci, alebo boli zneužívané na politické či kriminálne účely. Stav bezpečnostných zložiek vyžaduje systémové riešenie. Dlhodobo sa objavujú informácie, ktoré potvrdzujú podozrenia, že silový štátny aparát je v pokročilom rozklade.

Rozsah zlyhaní ukazuje, že sa nejedná ani zďaleka o zlyhania jednotlivcov. Existujú vážne pochybnosti o systéme bezpečnostných previerok. Prepojenia medzi organizovaným zločinom a vysokými štátnymi funkcionármi a zneužívanie aparátu štátu na ilegálne sledovanie osôb a politických oponentov len dokresľujú zlý obraz nášho štátu v očiach občanov a v zahraničí.

V súčasnosti bezpečnostné zložky štátu, ale aj prokuratúra nie sú schopné samoočisty ani vlastnej reformy zvnútra systému. Nestačí len výmena kľúčových funkcionárov na čele inštitúcií. Zásadná zmena v týchto inštitúciách môže prísť len z politickej úrovne a musí smerovať k odpolitizovaniu a ich jednoznačnej profesionalizácii a očiste. Zásadné systémové zmeny staviame na týchto pilieroch:

  1. Zásadná štrukturálna a inštitucionálna reforma.
  2. Profesionalizácia a personálna očista.
  3. Dôsledná vonkajšia kontrola a vyvodzovanie zodpovednosti.

Moderné a efektívne inštitúcie 21. storočia

Naše inštitúcie  bezpečnostné zložky zbavíme historickej záťaže  a návykov z totalitného režimu.

Dokončíme reorganizáciu policajného zboru. Ten sa musí z represívneho orgánu zmeniť na inštitúciu, ktorá pomáha a chráni občanov. Polícia prenesie ťažisko svojej činnosť od výkazníctva a štatistiky ku skutočnej prevencii protispoločenskej činnosti a pomoci občanom. Odbúrame byrokraciu a znížime počet administratívnych pracovníkov a zvýšime podiel uniformovaných príslušníkov priamo v teréne. Vydávanie dokladov a administratívne činnosti budú vykonávať civilní úradníci namiesto policajtov. Do služobného pomeru policajtov zavedieme kariérny poriadok.

Zabezpečíme obsahovú zmenu zamerania činnosti polície a spravodajských služieb. Nanovo zákonne vymedzíme pôsobnosť a úlohy polície, civilného spravodajstva (SIS), vojenského spravodajstva, operatívno-spravodajských zložiek polície a Národného bezpečnostného úradu. Odstránime duplicity a kríženie kompetencií, odstránime už nepotrebné prežitky z éry komunistického režimu a dáme prioritu súčasným a budúcim  bezpečnostným hrozbám.

Svet sa zmenil a s tým aj hrozby. Naše spravodajské služby sa nedokázali plnohodnotne prispôsobiť a nedokážu účinne reagovať na nové hybridné a kybernetické hrozby. Dôkazom je úplná dezorientácia viacerých vysokých štátnych predstaviteľov a politických lídrov. Preto budeme aktualizovať základné zákony o spravodajských službách a nanovo nastavíme ich poslanie a úlohy, aby boli schopné odhaliť a reagovať aj na hybridné hrozby a extrémizmus, kybernetickú bezpečnosť a ochranu, dezinformácie a sabotáž a strategickú korupciu.

Pripravíme zrušenie alebo reorganizáciu Slovenskej informačnej služby na úrad na ochranu ústavy. Oddelíme jej vonkajšiu spravodajskú činnosť a kontrarozviedku. Nanovo prerozdelíme úlohy spravodajských zložiek štátu tak, že oddelíme aktivity kriminálneho spravodajstva a prenecháme ich výlučne policajnému zboru, vojenské spravodajstvo zameriame na vojenské spravodajské úlohy a spravodajskú ochranu ozbrojených síl a obranných záujmov. Výrazne znížime zasahovanie civilného spravodajstva do činnosti orgánov činných v trestnom konaní.

Profesionalizácia a personálna očista

Aj napriek tomu, že najvyšší funkcionári uniformovaných zložiek a štátneho aparátu mali najvyššie bezpečnostné previerky, desiatky z nich udržiavali čulé kontakty s organizovaným zločinom a podieľali sa na rozsiahlej korupcii. Tento stav je zlyhaním súčasného systému bezpečnostných previerok.

Očistíme národný bezpečnostný úrad, zmeníme systém bezpečnostných previerok tak, aby sa stali garanciou bezpečnostnej spoľahlivosti príslušníkov bezpečnostného aparátu štátu, nielen formálnym nástrojom na získanie certifikátu na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.

Zabezpečíme dôslednú personálnu očistu štátu. Z inštitúcií vytlačíme všetkých, u ktorých je pochybnosť o ich lojalite k štátu a demokratickému ústavnému zriadeniu, či o ich bezpečnostnej spoľahlivosti. Bezpečnostne nespôsobilí a nelojálni jedinci majú v konečnom dôsledku  tendenciu kontaminovať akúkoľvek novú štruktúru. Vzhľadom na charakter týchto inštitúcií, vybudujeme  systém trvalého overovania spoľahlivosti a vnútornej očisty formou nezávislých vnútorných kontrolných mechanizmov.

Zmeníme pravidlá výberu vedúcich pracovníkov spravodajských služieb a sprísnime požiadavky na ich odbornú kvalifikáciu. Do čela sa môžu dostať len čestní, bezúhonní a odborne spôsobilí ľudia. Riaditelia a vedúci pracovníci majú zásadný vplyv na kredibilitu organizácií. Zvýšime transparentnosť a zodpovednosť vedenia spravodajských služieb. Zavedieme neverejné, ale aj verejné vypočutie kandidátov na riadiace pozície v spravodajských službách.

Riaditeľ alebo riaditeľka nesmú byť politickí vazali, ale musia to byť profesionáli. Musia mať primerané vzdelanie a hlavne skúsenosti na prácu v kľúčových bezpečnostných pozíciách, ich bezúhonnosť a lojalita štátu musí byť pravidelne overovaná.

Jednotný bezpečnostný systém štátu

Nedávna pandemická kríza a bezpečnostné krízy ukázali, že náš bezpečnostný systém je roztrieštený, inštitúcie si navzájom konkurujú a zasahujú do kompetencií. Najvyšší ústavní činitelia nedostatočne ovládajú bezpečnostný aparát štátu, jeho kompetencie a zásady fungovania a preto počas krízových situácií improvizujú a vytvárajú ad hoc štruktúry bez dostatočnej opory v legislatíve.

Aby sme dokázali včas zachytiť potenciálne bezpečnostné hrozby, musia jednotlivé spravodajské zložky spolupracovať. Na koordináciu spravodajských činností a spoločné vyhodnocovanie situácie už dnes existuje národné bezpečnostné a analytické centrum a vzniká situačné centrum. Na základe skúseností z pandemickej krízy a krízovej situácie súvisiacej s vojnou na Ukrajine nanovo zadefinujeme postavenie, úlohy a štruktúru ústredného krízového štábu a systému krízového manažmentu.

Naším cieľom je vybudovať komplexný systém reakcie štátu na krízy. Zabezpečíme reálne informačné a funkčné prepojenie bezpečnostných zložiek štátu. Budeme plánovať a realizovať pravidelné precvičovanie spoločného pôsobenia kľúčových rezortov v rámci viacúrovňového národného krízového cvičenia, ktoré môže byť prepojené s medzinárodnými cvičeniami.

Tieto zložky presunieme pod priame riadenie Bezpečnostnej rady SR, ktorej posilníme kompetencie a jej aparát. Súčasne nastavíme nové pravidlá pre jej činnosť a obsadzovanie jej stáleho podporného aparátu. Právomoci Bezpečnostnej rady SR, Národného situačného a operačného centra a systému krízového manažmentu v stave bezpečnosti upravíme tak, aby umožnili plynulý prechod z mierového stavu do riešenia krízy.

Vyhodnotíme skúsenosti z vojny na Ukrajine a výrazne personálne a kapacitne posilníme zložky civilnej ochrany obyvateľstva ako súčasti komplexného systému reakcie štátu na krízy.

Dôsledná vonkajšia kontrola a vyvodzovanie zodpovednosti

Vybavenie bezpečnostných zložiek štátu novými kompetenciami a kapacitami budeme kompenzovať posilnením vonkajšej kontroly ich činnosti a ochranou spoločnosti pred ich zneužívaním. To dosiahneme nanovo definovanou úlohou a nástrojmi parlamentnej kontroly, posilnením kontrolnej úlohy Najvyššieho kontrolného úradu a vytvorením nezávislej inšpekcie. Početne zredukujeme, ale kompetenčne posilníme orgány vnútornej kontroly v bezpečnostných zložkách. Tie musia byť úplne nezávislé na vedúcich   jednotlivých inštitúcií a schopné odhaliť aj protiprávnu činnosť vedúcich funkcionárov.  Uvoľnené personálne zdroje budú presunuté do spoločného nadrezortného kontrolného orgánu.

Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov

Zriadime generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov. Tá bude mať vyšetrovaciu právomoc vo vzťahu k podozreniam zo závažných porušení zákonov a pôsobnosť nad ozbrojenými silami, políciou, spravodajskými službami, NBÚ, ZVJS a ďalšími ozbrojenými bezpečnostnými zbormi. Bude fungovať ako nezávislý ústredný orgán štátnej správy v podriadenosti prezidenta alebo predsedu vlády SR.

Vonkajšia kontrola hospodárenia

Spravodajské služby a bezpečnostné zložky majú k dispozícii nielen rozsiahly majetok, ale aj rôzne legalizačné mechanizmy. Všetko je utajované a do ich hospodárenia nik nevidí. Nechceme narušiť chod spravodajských služieb nekompetentnými zásahmi. Na Najvyššom kontrolnom úrade vytvoríme špecifický odbor. Ten bude mať oprávnenie účinne kontrolovať vynakladanie prostriedkov a hospodárenie spravodajských služieb.

Parlamentná kontrola spravodajských zložiek

Štát pri ochrane proti rôznym hrozbám môže používať aj tzv. informačno-technické prostriedky (ITP) na ich včasné zachytenie. Avšak ITP v rukách politicky ovládaných tajných služieb, alebo dokonca pri prepojení ich príslušníkov s organizovaným zločinom, môžu byť mimoriadne nebezpečné pre občanov a ústavné zriadenie. Vytvoríme efektívny mechanizmus na preverovanie sťažnosti občanov na prekročenie právomocí spravodajských služieb. Sfunkčníme komisie podľa zákona na ochranu pred nelegálnym využívaním informačno-technických prostriedkov.

Kontrola musí byť vykonávaná tak, aby spravodajské služby nemohli byť zneužité, ale ani nedošlo k narušeniu ich zákonnej činnosti v dôsledku kontroly. Preto vytvoríme spoločný kontrolný výbor NR SR pre všetky spravodajské služby. Výbor vybavíme dostatočným odborným zázemím a personálom, ktorý bude podporovať jeho činnosť vrátane aktívnej kontrolnej činnosti spravodajských služieb.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti bezpečnosti navrhujeme:

  • reorganizáciu policajného zboru, zmenu jeho úloh, profesionalizáciu a kariérny systém policajtov,
  • zrušenie alebo transformáciu Slovenskej informačnej služby na úrad na ochranu ústavy a oddelenie vonkajšej spravodajskej činnosti do kontrarozviedky,
  • dôsledné vymedzenie deľby úloh medzi civilným spravodajstvo, vojenským spravodajstvom a policajným zborom, posilnenie ochrany pred novými hrozbami,
  • zmenu systému bezpečnostných previerok, posilnenie NBÚ a personálnu očistu štátnych inštitúcií
  • posilnenie kybernetickej bezpečnosti štátu a civilnej ochrany obyvateľov,
  • vybudovanie komplexného systému reakcie štátu na krízy, posilnenie kompetencií Bezpečnostnej rady SR, zriadenie stáleho Situačného a operačného centra SR,
  • personálnu redukujeme a zároveň posilnenie kompetencií orgánov vnútornej kontroly, uvoľnený personál využiť na vytvorenie nezávislej inšpekcie,
  • vytvorenie nezávislej Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov v podriadenosti vlády (prezidenta) SR,
  • vytvorenie špecializovaného odboru na Najvyššom kontrolnom úrade pre kontrolu hospodárenia spravodajských služieb,
  • posilnenie parlamentnej kontroly spravodajských služieb a používania informačno-technických prostriedkov a vytvorenie spoločného výboru NR SR pre kontrolu spravodajských služieb.

(Pavel Macko, Slavomír Olšovský)

Doprava a investičná výstavba

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti dopravy a investičnej výstavby:

  • bod č. 12 - presadzovanie podpory zvyšovania konkurencieschopnosti slovenských hospodárskych subjektov produkujúcich tovary a služby potrebné pre bežný život našich občanov;
  • bod č. 13 - pro-investičná podpora udržateľného rozvoja hospodárstva;
  • bod č. 14 - výstavba a udržiavanie osobnej aj nákladnej dopravy v súlade s podmienkami stanovenými pre ochranu životného prostredia s uprednostňovaním technológií spojených s obnoviteľnými zdrojmi

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Investície do rozvoja a udržateľnosti dopravnej infraštruktúry

Vzhľadom na výnimočnú geografickú polohu Slovenska v srdci Európy sme križovatkou pozemných obchodných ciest medzi Východom a Západom a čiastočne medzi Severom a Juhom. Slovensko môže z tejto unikátnej polohy ťažiť, avšak potrebujeme zabezpečiť podporu rozvoja a udržateľnosti týchto tranzitných ciest v prospech celej Európy, čomu musia zodpovedať na investície v tejto oblasti avšak s prihliadnutím na ochranu nášho životného prostredia. Preto navrhujeme predovšetkým:

  • revitalizovať, modernizovať a dobudovať koľajové dráhy s cieľom zvýšenia ich prepravných kapacít a zvýšenia rýchlosti prepravy, rozšíriť a zjednotiť ich elektrifikáciu;
  • revitalizovať, modernizovať a dobudovať prekladové huby pre tranzitnú nákladnú dopravu pri kríženiach cestnej, koľajovej, lodnej a leteckej prepravy nákladov;
  • zmeniť spôsob riadenia a financovania budovania, správy a údržby ciest a koľajových dráh s prihliadnutím na charakter ich využívania osobnou a nákladnou dopravou;
  • podporiť posilňovanie distribučných sietí elektrickej energie a budovania nabíjacích bodov elektrifikovaných vozidiel;
  • podporiť výskum a vývoj výroby "zeleného" a "modrého" vodíku;
  • postupný útlm prevádzky vozidiel so spaľovacími motormi na fosílne palivá v rámci ich životného cyklu.

(Tzv. „zelený“ vodík - výroba elektrolýzou vody s elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov.
Tzv. „modrý“ vodík - výroba elektrolýzou vody s elektrickou energiou z jadrových elektrárňach.)

Osobná doprava

V rámci osobnej prepravy kladieme dôraz na zlepšenie mobility občanov pri ich cestách za prácou, vzdelaním a relaxom v okolí svojho bydliska, po Slovensku ako aj za hranice. Dôraz však kladieme na riadený prechod k používaniu vozidiel poháňaných energiou získavanou z obnoviteľných zdrojov, či už sú to vozidlá s rôznym stupňom elektrifikácie ich pohonných ústrojov, tak aj poháňaných uhlíkovými palivami získavanými z obnoviteľných zdrojov predovšetkým z odpadu.

Vzhľadom na trend postupného "vysídľovania" vidieka do väčších miest a mestských satelitov navrhujeme podporu budovania metropolitných integrovaných systémov verejnej dopravy v súlade s postupným prechodom na bezemisné pohonné systému dopravných prostriedkov s dôrazom na koľajovú prepravu uvoľňujúcu cesty v samotných metropolách ako aj príjazdových cestách. S tým súvisí aj revitalizácia a modernizácia osobných vlakových a autobusových staníc.

Našim občanom potrebujeme viac otvoriť brány do sveta a zároveň prilákať návštevníkov obdivovať naše prírodné, historické ako aj nové moderné krásy Slovenska. Preto je potrebné zabezpečiť modernizáciu ďalších medzinárodných letísk a ich prepojenia na s metropolitnými sieťami. Zároveň s tým navrhujeme vybudovanie národného leteckého prepravcu orientovaného na pravidelnú osobnú prepravu (vyššej kategórie), charterovú osobnú prepravu a vládne lety.

Nákladná doprava

V rámci nákladnej prepravy podporujeme predovšetkým pri tranzite jej presmerovanie z ciest na koľajové dráhy a rieky s využitím prekladových hubov.

V prípade lokálnej a regionálnej nákladnej prepravy podporujeme postupný prechod vozidiel na uhlíkovo neutrálny pohon s preferenciou elektriny v mestách.

Doprava – všeobecne

Vzhľadom na stupeň digitalizácie štátu presadzujeme zrušenie povinnosti voziť šoférom-občanom SR okrem občianskeho preukazu ďalšie doklady (vodičský preukaz, potvrdenia z emisnej kontroly a STK, potvrdenie o PZP), ktoré môže mať kontrolný orgán k dispozícii v elektronickej podobe z centrálnej evidencie.

Vzhľadom na zmenu charakteru dopravných sietí je potrebné preklasifikovanie dopravných ciest tak, aby vyhovovali novým potrebám ich využívania, ako aj ich správy a údržby.

Pre celkové zlepšenie prostredia dopravy podporíme dôslednú liberalizáciu aj v železničnej ako aj cestnej osobnej doprave s ich reguláciou na základe požiadaviek budovania metropolitných integrovaných systémov verejnej dopravy a požiadaviek prechodu na bezemisné pohonné systémy dopravných prostriedkov.

V nadväznosti na navrhované zmeny dopravných systémov a požiadaviek na ochranu životného prostredia je potrebné predefinovať dane a poplatky súvisiace s dopravou a výstavbou tak, aby bola ich výška jasne viazaná na environmentálnu záťaž a spotrebu a zároveň aby bola jasne špecifikované určenie ich použitia:

  • cestná daň, diaľničné a mýtne poplatky, železničné poplatky - stanovené na základe výkonov a zaťaženia dopravných trás; určené pre rozvoj a údržbu dopravných trás, podpora hasičských záchranných zborov pri odstraňovaní dopravných havárií a sanácii vzniknutých environmentálnych škôd;
  • spotrebné dane palív (fosílnych ako aj ostatných) - stanovené na základe environmentálnej záťaže tvorby emisií pri ich výrobe, preprave, skladovaní aj spotrebe; určené čiastočne na sanáciu environmentálnych škôd a záťaží, rozvoj a údržbu dopravných trás, podporu verejného zdravia;
  • poplatky parkovacích zón a parkovacie poplatky - stanovené na základe potreby regulácie statickej dopravy v urbanistických oblastiach; určené pre budovanie a údržbu podpory statickej dopravy (P+R parkoviská, parkovacie plochy a domy, metropolitné integrované systémy verejnej dopravy...);
  • ostatné poplatky súvisiace s registráciou dopravných prostriedkov a budovania dopravnej infraštruktúry - stanovené na základe požiadaviek a náročnosti súvisiacich správnych procesov; určené na zabezpečenie súvisiacich správnych procesov, rozvoj a udržiavanie príslušných registrov...

Ďalšia investičná výstavba

Z ďalšej investičnej výstavby vytvoríme systém podpory výstavby nájomných bytov pre obce a mestá v súlade s ich rozvojovými plánmi formou zvýhodnených dlhodobých úverov poskytovaných Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou. Stanovenie pravidiel pre využívanie nájomného bývania obcí a miest s dôrazom na podporu začínajúcich rodín, sociálne slabších obyvateľov, študentov s ukončeným vzdelaním a začínajúcich prácu na podporu zamestnanosti v obci/meste, podporu dočasnej migrácie obyvateľov za prácou.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti dopravy a investičnej výstavby navrhujeme:

  • revitalizovanie, modernizáciu a budovanie dopravnej infraštruktúry v súlade s budovaním metropolitných integrovaných dopravných systémov a podporou tranzitnej dopravy s dôrazom zvýšenie využívania koľajových dráh a s tým spojeným rozvojom prekladových hubov pre tranzitnú nákladnú dopravu;
  • podporu transformácie pohonných systémov vozidiel s utlmovaním spotreby fosílnych palív;
  • podporu posilňovania distribučných sietí elektrickej energie, budovania nabíjacích elektrických bodov a vývoja, výroby, distribúcie a plnenia zeleného a modrého vodíku;
  • pre zníženie tvorby emisií skleníkových a ostatných plynov podporu zníženia max. rýchlostného limitu na diaľniciach na 120 km/h;
  • reformu daňového systému a systému poplatkov súvisiacich s dopravou a investičnou výstavbou;
  • podporu výstavbu nájomných bytov.

(Imrich Hybký)

Ekonomické slobody a verejné financie

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa ekonomickej slobody a verejných financií:

  • bod č. 1 - rozvíjať slobodnú, bezpečnú, spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť postavenú na princípoch demokracie a aktívne sa budeme zasadzovať za budovanie a posilňovanie inštitútov, na ktorých je demokracia postavená;
  • bod č. 2 - presadzovať občiansku zodpovednosť a spoločenskú záruku, nielen súčasnej, ale aj budúcim generáciám, v ekonomickej, sociálnej, občiansko-právnej, kultúrnej, historickej aj environmentálnej oblasti;
  • bod č. 11 - presadzovať princípy otvorenej trhovej ekonomiky a zdravého podnikateľského prostredia, podporujúce regionálne hospodárske subjekty, s prehľadnými pravidlami, s orientáciou na európsky hospodársky trh a s otvorenosťou voči ostatným partnerským krajinám. Súčasne akceptujeme nevyhnutné regulačné opatrenia, súvisiace s ochranou spotrebiteľa, prírody, prírodných zdrojov a životného prostredia;
  • bod č. 12 - presadzovať podporu zvyšovania konkurencieschopnosti slovenských hospodárskych subjektov, produkujúcich tovary a služby potrebné pre bežný život našich občanov;
  • bod č. 13 - presadzovať uplatňovanie skutočnej hospodárskej zodpovednosti štátu a jeho inštitúcií za trvalé znižovanie verejného dlhu a taktiež pro-investičnú podporu udržateľného rozvoja hospodárstva

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Neexistujú verejné financie, existujú len prostriedky, ktoré štát odňal daňovníkom

Od začiatku budovania slovenskej štátnosti je hospodárenie štátu postavené na chybnom naratívne tzv. verejných financií. My, občianski demokrati, veríme, že štát nemá žiadne vlastné peniaze – má len prostriedky, ktoré vyberie od ľudí a iných daňovníkov. Z tohto pohľadu možno hospodárenie so zverenými prostriedkami od roku 1993 označiť za jednu katastrofu. Takzvaný verejný dlh (v skutočnosti dlh náš všetkých, ako aj našich potomkov) narastá, z verejných rozpočtov roky ťažia renty rôzni tzv. Naši ľudia – a v najlepšom prípade sa z nich neefektívne realizujú politiky, ktoré nijak nepomáhajú efektívnemu a účinnému vytváraniu predpokladov pre rozvoj prosperity nášho spoločenstva (máme na mysli mamutie daňové úľavy a iné finančné stimuly pre nadnárodné spoločnosti, ktoré za čo najtučnejším ziskom kočujú z krajiny do krajiny). Ani ostatná vláda, napriek istým očakávaniam, ktoré budila na začiatku, nepriniesla zásadné zlepšenie. Je charakterizovaná oligarchami a boháčmi, ktorí na rozdiel od amerických miliardárskych filantropov minulosti a súčasnosti nerozdávajú potrebným svoje peniaze, ale rozhadzujú milióny peňazí daňovníkov na zle adresovanú a niekedy až vyložene škodlivú „pomoc“.

Je čas, aby sme my, občianski demokrati, postavili veci z hlavy na nohy.

Trhová ekonomika a súkromné vlastníctvo, ako základný pilier občianskej demokracie

Ľudia už po tisícročia si medzi sebou vymieňajú tovary a služby. Z histórie je jasné, že tie národy a tie kultúry, ktoré boli slobodnejšie ako iné, zažili rozmach a boli úspešnejšie ako tie, ktoré boli riadené despoticky. Už Aristoteles si všimol, že je lepšie, ak statky v tzv. výmennej spravodlivosti, sú spravované jednotlivcami, než polisom, pretože reflektuje na prirodzenú rozdielnosť medzi jednotlivcami a vzájomnú výhodu, ktorú má každá strana pri trhovej výmene.

Po prvé, sme hlboko presvedčení, že súkromné vlastníctvo je omnoho viac produktívne, než „verejné, alebo ak chcete štátne a vedie tak k pokroku. Statky, ktoré sú vo verejnom vlastníctve, alebo vlastnené komunitou, sú spravované omnoho horšie, pretože jednotlivci sa obvykle riadia svojimi vlastnými záujmami a preto majetku, ktoré majú v súkromnom vlastníctve venujú maximálnu možnú starostlivosť, aby ho zveľadili.

Po druhé, myslíme si, že nie je pravdou to, že súkromné vlastníctvo a ekonomické rozdiely vedú k spoločenským pnutiam. Práve naopak. Súkromné vlastníctvo je súčasťou ľudskej prirodzenosti. Človek má rad sám seba, svoje peniaze a svoje vlastníctvo. Táto láska je prirodzene zviazaná k „láske“ k svojmu jedinečnému vlastníctvu. Je naivné si myslieť, že človek sa stane tyranom len preto, lebo mu je zima. Za zločinmi, či krvavými revolúciami stáli v prevažnej miere fanatické myšlienky a intelektuálne omyly.

Po tretie, domnievame sa, že súkromné vlastníctvo existovalo vždy a všade. Zrušiť súkromné vlastníctvo, alebo ho obmedzovať by znamenalo nevziať do úvahy ľudskú históriu a naše bohaté a pozitívne skúsenosti so súkromným vlastníctvom. Sociálnu katastrofu, ktorá bola sprevádzaná s obmedzením ba až zrušením súkromného vlastníctva počas obdobia komunistickej totality, netreba bližšie vysvetľovať.

Po štvrté, zastávame názor, že len súkromné vlastníctvo poskytuje ľuďom možnosť konať mravne, tzn. venovať sa nielen rozvoju svojho majetku prípadne talentu, ale aj takým cnostiam, akými sú láskavosť, či dobročinnosť. Nie je treba dodať, že občania USA prispievajú na charitu, či medzinárodnú pomoc viac, ako občania Európy, nehovoriac o zvyšku sveta.

Súkromné vlastníctvo ako základ verejného blaha

Nielen z týchto dôvodov, je pre nás, občianskych demokratov, ochrana súkromného vlastníctva posvätná. Významný mysliteľ osvietenstva - John Locke, definoval slobodu ako možnosťou jednotlivca morálne nakladať so svojím majetkom, pričom mal samozrejme na mysli nielen hmotné statky, ale aj statky nehmotné, talent a iné danosti jednotlivca. Občianska demokracia je závislá od silnej občianskej spoločnosti. Občianska spoločnosť však môže existovať len a len vtedy, ak je tvorená silnými občanmi, ktorí sú si rovní čo do dôstojnosti a práv. V okamihu, ak pripustíme, že štát je nad demokraciou, spoločnosťou a občanom, tak pripustíme aj možnosť tyranom prostredníctvom štátneho teroru zlikvidovať slobodu, demokraciu a spoločnosť. Preto je nevyhnutné chrániť prirodzené práva jednotlivcov, do ktorých nevyhnutne patrí aj právo vlastniť a nerušene disponovať so svojim majetkom. Toto naše prirodzené právo nepochádza od vlády, ale je nám dané od narodenia.

ODS - Občianski demokrati Slovenska sú za ekonomický liberalizmus v najširšom možnom rozsahu

My občianski demokrati sa hrdo hlásime k liberálnej demokracii a k myšlienkam liberálnych osvietencov. Ochrana súkromného vlastníctva je pre nás jeden zo základných pilierov, na ktorých musí stáť silná občianska spoločnosť, pretože silný a slobodný občan je zároveň aj produktívny občan, ktorý prispieva k pokroku, blahobytu a tým k všeobecnému dobru. Preto musíme odmietnuť a bojovať so všetkými temnými silami, ktoré sa pokúšajú vyvolávať v ľuďoch tie najprimitívnejšie pudy a žiadostivosť po statkoch iných. Naša západná civilizácia má svoje morálne korene v židovsko-kresťanskej morálke. Nie náhodou nás božie prikázania zaväzujú k: „Nebudeš túžiť po dome svojho blížneho a nebudeš túžiť ani po manželke svojho blížneho, ani po jeho sluhovi, ani jeho slúžke, ani jeho volovi, ani jeho oslovi; ani po ničom, čo patrí tvojmu blížnemu!“. Toto prikázanie je platné a nemenné. Chráni súkromné vlastníctvo nielen priamo, ale aj nepriamo. Boh nám definitívne nepovoľuje túžiť a zmocniť sa majetku blížneho proti jeho vôli aj nepriamo, prostredníctvom štátu. Pamätajme na to! Namiesto kolektivizácie a násilia, musíme chrániť súkromné vlastníctvo, musíme chrániť dobro a povzbudzovať občanov k láskavosti a solidarite. Vtedy budeme nielen prosperujúca, ale aj morálna spoločnosť.

Slobodní občania na slobodnom trhu

Voľný trh je úzko previazaný so slobodou občana. Je to „miesto“, kde môžu občania ponúkať svoje tovary a služby, miesto, kde vznikajú ceny a informácie, teda stimuly, ktoré vedú k produkcií tovarov a služieb. V trhovej ekonomike sa občania ekonomicky „realizujú“ a teda podnikajú. Skoro každý občan, je zároveň aj podnikateľom. Niekto podniká na trhu priamo, napríklad predáva jablká, niekto nepriamo – ponúka prácu ako službu, napríklad tie jablká oberá. Podnikanie je odvodené z latinského slova in prehendo, čo znamená objavovať, vidieť, realizovať niečo. Je teda zrejmé, že trhová ekonomika, ktorá je esenciálne postavená na podnikaní, je spätá so súkromným vlastníctvom a slobodou ním morálne disponovať. Historická skúsenosť opäť potvrdzuje, že ak štát, alebo iný mocenský inštitút zasahuje do ľudskej slobody a teda do podnikateľskej kreativity, brzdí hospodársky rozvoj. Napríklad tým, že predražuje tovary a služby prostredníctvom rôznych daní a poplatkov, alebo niektoré činnosti zakazuje, či naopak, prikazuje. Z týchto príčin deformovaný trh nedokáže zabezpečiť ekonomický progres, pretože sa stráca prirodzená podnikavosť ľudí, kreativita, či tvorba, alebo prenos informácií medzi podnikateľmi. Naopak, v slobodnom trhovom prostredí, v ktorom ma štát za úlohu len vynucovať dodržiavanie rozumných pravidiel, môžu byť podnikatelia kreatívni, vytvárať a prenášať medzi sebou informácie a teda nepomerne pružnejšie a dynamickejšie akcelerovať spoločenský, či hospodársky rast.

III. Zhrnutie

Menej daní. Menej štátu. Viac hospodárskej slobody. Viac blahobytu.

Z týchto dôvodov budeme my, občianski demokrati presadzovať:

  • čo možno najširšiu ochranu súkromného vlastníctva a voľný trh. Našou úlohou bude nielen bojovať s tzv. „zákonnou infláciou“ a rušiť všetky tie zákony, ktoré sú nerozumné, brzdia rozvoj, či nadmieru regulujú spoločnosť, ale aj nastaviť taký daňovo-odvodový mix, ktorý bude ľudí povzbudzovať a nie odrádzať od podnikania, či pracovania;
  • posilnenie postavenia občania a firiem v rámci daňovej správy a minimalizáciu byrokratického aparátu. Sme za občiansku solidaritu a láskavosť, nie za štátom podporovanú závisť, či žiadostivosť. Sme za poctivú pracovitosť, nie za politiku nárokov;
  • super rovnú daň viazanú na solidárny systém tzv. negatívnej dane. Sme za silné a bohaté rodiny, nie za rodiny odkázané na sociálne dávky. Sme za rozumné hospodárenie verejného aparátu, nie za politiku dlhov. Jednoducho sme za skutočnú liberálnu demokraciu so všetkým, bez kompromisov;
  • sme za zrušenie dane z príjmu pre SZČO. Sme za vytváranie priaznivých podmienok pre živnostníkov. Daň z príjmu je trest za úspech, ktorý pôsobí demotivujúco. Nechajme šikovných ľudí, aby tvorili hodnoty. Namiesto dane z príjmu zavedieme tzv. živnostenské licencie;
  • sme za liberalizáciu sociálneho poistenia. Štát nesmie mať monopol v oblastiach, ktoré vedia lepšie spravovať súkromné poisťovne. Nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti by mali byť poskytované na komerčnej báze, ktoré vytvorí podmienky šité na mieru konkrétnemu poistencovi;
  • sme za zakotvenie daňovej brzdy do ústavy, sme za zníženie spotrebných daní na minimá, ktoré určuje legislatíva EÚ. Občania nie sú dojnou kravou vlády. Vláda sa musí zakrývať len takou perinou, na akú sú občania ochotní a schopní prispieť. Dosť bolo prezamestnanosti vo verejnej správe, dosť bolo zlatých padákov, dosť bolo míňania. Ak vláda nebude mať okrem dlhovej brzdy aj daňovú brzdu, bude neustále prežierať viac nami vytvorených zdrojov, korumpovať občanov dávkami, či teplými miestami a tým pádom likvidovať budúcnosť. Korupciu za naše peniaze musíme zastaviť!
  • sme za vytvorenie väčšieho počtu druhov obchodných spoločností. Znovu zavedieme jednoeurové akciovky a zavedieme jednoeurové s. r. o. Kreativite sa medze nesmú klásť. Väčšina podnikateľských nápadov nepotrebuje na začiatku kapitál, potrebujú voľnosť, nápady a informácie. Vytváranie umelých prekážok znemožňuje začínajúcim vizionárom realizovať ich projekty;
  • sme za zrušenie daní z dividend, sme za zrušenie daní z kryptomien. Investovanie je obrovské riziko, ktoré však prináša spoločnosti benefity. Musíme nechať investorom voľnú ruku, aby mohli „nakopnúť“ rozbiehajúce sa projekty, startupy a pod.;
  • sme za zavedenie voluntarizmu do zdaňovania príjmu. Občania a právnické osoby vedia lepšie, ktoré verejnoprospešné ustanovizne je treba finančne podporiť. Preto povolíme občanom a právnickým osobám znížiť daň z príjmu o čiastku, ktorou podporia verejnoprospešné činnosti. Napríklad príspevkom na chod školy, divadla, nemocnice a pod. Láskavosť a solidarita musí zvíťaziť nad chamtivosťou a sebectvom.

(Rastislav Jusko, Imrich Hybký)

Energie

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti energie:

  • presadzovať princípy otvorenej trhovej ekonomiky a zdravého podnikateľského prostredia;
  • vytvárať prehľadné pravidlá podnikateľského prostredia;
  • vytvárať regulačné opatrenia súvisiace s ochranou spotrebiteľa, prírody, prírodných zdrojov a životného prostredia

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Energia ako strategická surovina

Vývoj v oblasti dodávok energií rôzneho typu od energetickej krízy v Nemecku vyvolanej nedostatočným vetrom v Severnom mori v roku 2021, vojnový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý nepriamo zasiahol aj Európsku úniu vrátane Slovenska, a viazanosť cenotvorby na SPOTové ceny je pre nás ponaučením, aby sme k energiám pristupovali ako k strategickým surovinám a aj v otvorenej trhovej ekonomike je k nim potrebné pristupovať zodpovedne s dôrazom na niektoré regulatívne opatrenia na ochranu spotrebiteľov, ale aj prírody, životného prostredia a prírodných zdrojov.

Medzi takéto strategické suroviny rátame nasledujúce typy energií:

  • elektrická energia,
  • teplo,
  • ropa, zemný plyn a z nich vyrábané palivá (benzín, nafta, letecký petrolej, vykurovací olej, LPG, CNG, petrolej, mazut),
  • uhlie,
  • vodík.

Regulácia

Vzhľadom na náročnosť ťažby a výroby väčšiny z energetických surovín sú potrebné vysoké investície a prirodzene sa tak na trhu vytvárajú monopoly alebo oligopoly, príp. iné formy nezdravého trhu. Aby bola zabezpečená plynulá dodávka takýchto surovín spotrebiteľom aj pre potreby štátu ako ich najväčšieho spotrebiteľa pre zabezpečenie služieb poskytovaných obyvateľom, je potrebné uplatniť primerané regulatívne opatrenia. Tieto opatrenia sa budú líšiť podľa charakteru tej-ktorej energie a jej podpory s ohľadom aj na ochranu životného prostredia.

Elektrická energia

V oblasti výroby elektrickej energie sa Slovensko blíži úplnej sebestačnosti. V roku 2021 spotreba vzrástla medziročne o viac ako 5 % až na takmer 31 TWh, z čoho muselo byť dovezených zo zahraničia menej ako 2,5 %. V roku 2020 bola spotreba na úrovni 26 TWh (výroba 29 TWh), čo dokážu pokryť slovenské elektrárne.

Vzhľadom na skutočnosť, že výrobcovia elektrickej energie spotrebujú pre vlastnú prevádzku cca 10 % vyrobenej elektrickej energie, a jednotlivé elektrárne nepracujú trvalo na plný nominálny výkon, sme schopní pokryť spotrebu elektrickej energie Slovenska z vlastných zdrojov.

Aby nedochádzalo k špekulatívnym nákupom a predajom elektrickej energie a tak neohrozovali jej nedostatkom domácnosti, inštitúcie ako aj podnikateľský sektor, je potrebné revidovať reguláciu s ohľadom na stanovenie cien elektrickej energie a jej prenosu k domácim spotrebiteľom ako aj na tvorbu emisií.

Z pohľadu emisií presadzujeme reguláciu emisnej výroby elektrickej energie. V roku 2021 to bolo celkovo 6,1 % výroby z uhlia.

Inštalovaný výkon elektrickej energie na Slovensku je celkovo vo výške 9 368 MW, z čoho tvorí podľa primárneho energetického zdroja:

  • 38,24 % (3 582 MW) - kvapalné, pevné a plynné palivá (uhlie, biomasa, zemný plyn, bioplyn),
  • 35,26 % (3 303 MW) - vodná energia,
  • 20,70 % (1 940 MW) - jadrová energia,
  • 5,76 % (540 MW) - slnečná energia,
  • 0,03 % (3 MW) - veterná energia.

Celková výroba elektrickej energie bola v roku 2020 29 322 GWh, z čoho tvorilo podľa primárneho zdroja:

  • 52,67 % (15 444 GWh) - jadrová energia,
  • 16,73 % (4 905 GWh) - vodná energia,
  • 16,10 % (4 722 GWh) - plynové palivá,
  • 8,54 % (2 505 GWh) - pevné palivá,
  • 3,04 % (891 GWh) - kvapalné palivá,
  • 2,87 % (841 GWh) - slnečná energia,
  • 0,05 % (14 GWh) - veterná energia.

Aj napriek skutočnosti, že Slovensko oplýva nemalým množstvom hydrotermálnych zdrojov, ich využitie pre produkciu el. energie je prakticky nulový.

Regulácia pre výrobu a spotrebu elektrickej energie je zdôvodniteľná skutočnosťou, že pri výrobe a distribúcii ide na slovenskom trhu o oligopol a mala by byť v niekoľkých úrovniach:

  • zrovnoprávnenie všetkých primárnych zdrojov výroby el. energie s poplatkami za tvorbu emisných plynov
    (uvedené emisné poplatky budú stanovené vždy na rok dopredu, získané poplatky budú použité na podporu rozvoja bezemisnej výroby el. energie);
  • regulovaná cena všetkých zložiek výroby a distribúcie s určením primeraného zisku vo výške:
  • 10 % - pri dodávkach pre slovenské domácnosti, inštitúcie verejnej správy a neziskové organizácie,
  • 50 % - pri dodávkach pre ostatných slovenských odberateľov;
  • výrobcovia a dodávatelia musia v prvom rade uspokojiť dodávky domácim odberateľom a následne môžu uskutočniť predaj zostávajúcej vyrobenej elektrickej energie zahraničným odberateľom za trhové ceny.

Regulovaná cena elektrickej energie je kalkulovaná vždy na základe oprávnených nákladov ako vážený priemer za 5 predchádzajúcich uzavretých rokov, čím sa pre regulované subjekty zmiernia dopady krátkodobého poklesu alebo nárastu cien jednotlivých vstupov a pre domácich odberateľov je vylúčený vplyv špekulatívneho pohybu cien na SPOTových trhoch.

Teplo

Výroba a dodávka tepla je z časti riešená centrálnym vykurovaním diaľkovými teplovodmi a z časti lokálnym vykurovaním pre jednotlivé objekty. V oboch prípadoch je čiastočná regulácia zabezpečená reguláciou ceny energetického zdroja použitého na výrobu tepla.

Presadzujeme, aby ďalšia regulácia v tejto oblasti bola sústredená len na:

  • nastavenie emisných poplatkov pri výrobe tepla s využitím fosílnych zdrojov energie (uhlie, plyn, vykurovací olej...) a poplatkov za vypúšťanie prebytkového tepla (či už spaľovaním alebo aj rekuperáciou vzduchotechnickými alebo klimatizačnými zariadeniami)
    (uvedené poplatky budú stanovené vždy na rok dopredu, získané poplatky budú použité na podporu rozvoja bezemisnej výroby a dodávky tepla);
  • regulovaná cena všetkých zložiek výroby a dodávky tepla s určením primeraného zisku vo výške:
  • 10 % - pri dodávkach pre slovenské domácnosti, inštitúcie verejnej správy a neziskové organizácie,
  • 50 % - pri dodávkach pre ostatných slovenských odberateľov.

Finančnými prostriedkami získanými z emisných poplatkov a čiastočne z Environmentálneho fondu chceme podporiť predovšetkým budovanie hydrotermálnych zdrojov tepla a výroby elektrickej energie, ako aj technológií pre uchovávanie prebytkového tepla v teplom období do geologického podložia vykurovaných objektov vrátane uchovávania tepla produkovaného vzduchotechnickými a klimatizačnými zariadeniami objektov a využitie uchovaného tepla na vykurovanie v chladnom období.

Ropa, zemný plyn a palivá z nich vyrobené

Vzhľadom na skutočnosť, že ťažba a distribúcia ropy aj napriek oficiálne existujúcemu SPOTovému trhu sa javia ako suroviny dostupné na konkurenčnej báze, ich ceny sú určované prakticky 2 medzinárodne tolerovanými kartelmi OPEC a tzv. nOPEC, ktoré fakticky diktujú ceny ropy a zemného plynu.

Keďže nejde o zdravý trh obchodu s ropou a zemným plynom, úloha štátu môže byť len pomocná vo forme ochrany spotrebiteľov regulovaním primeraného zisku ich dodávateľov slovenským odberateľom.

Podobná situácia je aj s palivami vyrobenými z ropy a zemného plynu, je však o niečo lepšia, keďže výrobcov a dodávateľov na trhu je viacero, stále však ide o oligopol, ktorý si tiež vyžaduje určitý stupeň regulácie s ohľadom na ochranu spotrebiteľa. Preto je navrhujeme nastaviť max. úroveň primeraného zisku nastavené na oprávnené náklady pri predaji slovenským spotrebiteľom tak.

Na základe dlhodobých prieskumov je síce ropy a plynu dostatok, ale ich spaľovaním vzniká množstvo emisií nielen skleníkových plynov, preto navrhujeme pre ropu, zemný plyn a všetky výrobky z nich produkované zaviesť, resp. transformovať existujúcu spotrebnú dať tak, aby bola viazaná na množstvo vypúšťaných, resp. viazaných emisií skleníkových plynov pri ich spaľovaní a táto daň by mala byť rozdelená na časť pre použitie na ochranu životného prostredia, dopravnej infraštruktúry a verejného zdravia.

Uhlie

V prípade uhlia navrhujeme postupné utlmenie jeho spaľovania zavedením emisného poplatku viazaného množstvom skleníkových a ďalších emisných plynov vytváraných pri jeho spaľovaní. Tento poplatok bude použitý na podporu výskumu a vývoja v oblasti výroby a distribúcie zeleného a modrého vodíku.

Vodík

Vzhľadom na skutočnosť, že vodík je prirodzenou súčasťou vody a ovzdušia dostupného na Slovensku, môžeme ho považovať za prírodný zdroj, ktorý môžeme na Slovensku "ťažiť", resp. vyrábať na rozdiel od fosílnych zdrojov ako je ropa a plyn, ktorých množstvo z vlastných prírodný zdrojov je zanedbateľné.

Vodík je palivom budúcnosti tiež z pohľadu tvorby emisií, keďže pri jeho energetickom využití vzniká ako odpad len voda, resp. vodná para.

Presadzujeme teda orientáciu primárneho aj aplikovaného výskumu s cieľom vytvorenia a nasadenia priemyselne použiteľných a bezpečných technológií na výrobu, uchovávanie a distribúciu zeleného alebo modrého vodíka, ktorý má vysokú perspektívu použitia ako zdroja energie pre dopravné prostriedky, výroby tepla, ako aj dočasného uchovávania prebytočne vyrobenej el. energie.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti energií navrhujeme:

  • reguláciu cien za dodávku a distribúciu elektrickej energie pre občanov žijúcich na Slovensku, slovenské inštitúcie verejnej správy, neziskové organizácie a podnikateľské subjekty;
  • utlmenie využívania uhlia ako zdroja energie;
  • podporu výskumu a vývoja bezpečných technológií pre priemyselnú výrobu, uchovávanie, distribúciu a dodávku vodíka ako zdroja energie pre dopravu aj výrobu tepla.

(Imrich Hybký)

Informatizácia

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti informatizácie:

  • bod č. 6 - presadzovať vedu a výskum ako nevyhnutný predpoklad vzdelanej, modernej, inovatívnej a prosperujúcej spoločnosti;
  • bod č. 9 - presadzovať fungujúce moderné zdravotníctvo;
  • bod č. 13 - presadzovať pro-investičnú podporu udržateľného rozvoja hospodárstva

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Aktuálny stav informatizácie

V oblasti informatizácie verejnej správy sa na Slovensku vykonalo mnoho. Do informačných technológií a informačných systémov sa preinvestovalo množstvo finančných prostriedkov. Prakticky každá z činností verejnej správy je v súčasnosti realizovaná nejakou digitalizovanou formou. Prakticky každý občan a podnikateľ môže komunikovať so všetkými orgánmi verejnej moci v digitálnej forme.

Na druhú stranu sú až na výnimky v súčasnosti používané zastaralé technológie na pokraji svojej morálnej aj fyzickej životnosti. Zákon o verejnom obstarávaní vôbec nezodpovedá potrebám nákupu informačných a komunikačných technológií. Aktuálny zákon o informačných technológiách vo verejnej správe zavádza pre inštitúcie verejnej správy požiadavky na personálne obsadenie orientované na priebežnú a kvalitnú modernizáciu, na čo však nie sú vyčlenené dodatočné finančné prostriedky ani na obmenu a údržbu technológií a ani na personálne zdroje zodpovedajúcej kvality vyžadovanej legislatívou a dobrou praxou. Aj napriek neustálemu rastu požiadaviek na poskytovanie služieb informačných technológií a informačných systémov pre potreby samotných inštitúcií verejnej správy, ako ja obyvateľom a podnikateľské subjekty, pracovníci IT sú svojim počtom trvalo poddimenzovaní a zároveň nedostatočne ohodnotení, čo znamená ich trvalú nižšiu kvalitu. V jednotlivých inštitúciách verejnej správy pretrvávajú staré procesy len s kozmetickými úpravami aby naoko zodpovedali novej legislatíve týkajúcej sa informačných technológií vo verejnej správe. Reálne prínosy súčasného stavu informatizácie nezodpovedajú doposiaľ vynaloženým finančným prostriedkom.

Informatizácia Slovenska 21. storočia

Aby sme Slovensko znovu posunuli medzi lídrov informatizácie verejnej správy je potrebné:

  • zvýšiť efektivitu komunikácie občanov a podnikateľských subjektov s verejnou správou;
  • zvýšiť bezpečnosť a transparentnosť v komunikácii verejnej správy s občanmi a podnikateľmi;
  • zvýšenie odbornosti, rýchlosti a efektivity práce;
  • zníženie chybovosti pri spracúvanú údajov minimalizáciou manuálnych činností;
  • implementovať štandardizované procesy a súbory údajov s metrikami pre ich priebežné meranie, vyhodnocovanie a optimalizáciu;
  • vytvoriť automatizované analýzy a vyhodnocovanie údajov a procesov;
  • automatizovať vybrané činnosti alebo aj celé procesy s čiastočným alebo úplným odstránením manuálnej práce obsluhy;
  • zníženie energetickej náročnosti a obmedzenie listinnej formy komunikácie.

Slovensko ako InfoLab Európy a sveta

Slovensko má unikátne postavenie:

  • v rámci Európy je blízko jej geografického stredu,
  • máme dostatočne málo aj veľa obyvateľov rôznych sociálnych vrstiev,
  • máme viac či menej fungujúce hospodárstvo aj štát,
  • naše územie má rôznorodý charakter od rovín, cez hlboké údolia až po horské vrcholy a nie je ani veľmi malé ani veľké,
  • máme primerane vyspelú dopravnú aj komunikačnú infraštruktúru.

V mnohých krajinách západného ako aj východného sveta registrujeme raketové preteky v rozvoji informačných a komunikačných technológií, ktoré sú však často pri ich vývoji obmedzované len na korporátne testovanie kvôli prípadnej priemyselnej špionáži a nedostatočnej a skostnatenej legislatíve.

Slovensko môže byť veľmi dobrým prostredím pre vytvorenie InfoLabu SK, ktorý môže poskytnúť:

  • veľmi dobrú a dostatočne veľkú vzorku testovacích subjektov, či už pôjde o obyvateľov, podnikateľské subjekty ako aj inštitúcie verejnej správy,
  • kvalitných odborníkov, ktorí zatiaľ hľadajú lepšie uplatnenie v zahraničí,
  • rôznorodú krajinu s dostatočne rozvinutou infraštruktúrou.

Pre vytvorenie InfoLabu SK potrebujeme navrhnúť legislatívu umožňujúcu výskum, vývoj, testovanie a nasadenie nových informačných a komunikačných technológií budúcich generáciu či už pre oblasti umelej inteligencie, získavania a spracúvania veľkých objemov dát, nových spracovateľských algoritmov, technológií priateľských k životnému prostrediu až po autonómne vozidlá využívajúce cestné, železničné, vodné alebo aj vzdušné cesty.

V spolupráci so sektorom obrany sa tak Slovensko môže znovu stať Tatranským tigrom v technológiách budúcnosti.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti informatizácie verejnej správy navrhujeme:

  • pre občanov a podnikateľské subjekty:
    • jednotný prístupový bod k službám a informáciám,
    • jednotný dizajn poskytovaných služieb a informácií,
    • zjednodušenie prístupu k službám a informáciám cez web aj mobilné zariadenia,
    • vytvorenie verejných prístupových bodov pre občanov bez počítača či internetu,
    • proaktívne informovanie o stave konaní pre ich účastníkov v digitálnej forme,
    • zvýšenie a garantovanie dostupnosti služieb, informácií a informačných systémov verejnej správy,
    • vytvorenie InfoLabu SK;
  • pre inštitúcie verejnej správy:
    • vzájomné prepojenie všetkých informačných systémov verejnej správy a informácií (s bezpečnostnými výnimkami),
    • štandardizáciu a digitalizáciu procesov a pracovných postupov s ich priebežným meraním, vyhodnocovaním a optimalizáciou,
    • automatizáciu vybraných procesov a pracovných postupov,
    • transformáciu vládneho cloudu a vládnej siete v spolupráci s privátnym sektorom na úroveň dnešných so zaručením rozvoja budúcimi technológiami.

(Imrich Hybký)

Kultúra a médiá

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti kultúry a médií:

  • bod č. 2 - presadzovať občiansku zodpovednosť a spoločenskú záruku, nielen súčasnej, ale aj budúcim generáciám, v ekonomickej, sociálnej, občiansko-právnej, kultúrnej, historickej aj environmentálnej oblasti;
  • bod č. 5 - presadzovať občiansku spoločnosť rovných príležitostí v prístupe k výchove a vzdelaniu;
  • bod č. 12 - presadzovať podporu zvyšovania konkurencieschopnosti slovenských hospodárskych subjektov, produkujúcich tovary a služby potrebné pre bežný život našich občanov;
  • bod č. 15 - ctiť historické a kultúrne dedičstvo slovenského národa a všetkých národností našej vlasti

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Kultúra, ktorá spája

Slovensko je po stáročia krajinou, kde žijeme vedľa seba. Vždy, keď sa sme sa pokúsili svornosť tohto súžitia narušiť na etnickom, konfesnom alebo partajnom princípe, stratili sme nielen kúsok seba a našej histórie, ale najmä sme stratili našu pestrosť. Ako občianski demokrati veríme, že pestrosť nie je v protiklade so svornosťou a vlastenectvom – naopak: je základným predpokladom toho, aby sme sa v našej res publica všetci cítili dobre a ako doma.

Slovenská republika dnes, to nie je vláda jednej strany ani ideológie, ba ani národa – príklady toho, napriek všetkým problémom, ktoré naša vlasť má, vidíme každý deň. Za týchto okolností akoby kultúra, ktorá v minulosti slúžila národno-emancipačným snahám a neskôr triednym záujmom, strácala na význame ako súčasť „portfólia“ štátnych orgánov – a tým pádom aj ako súčasť programov politických strán, ktoré sa usilujú ich riadiť v súlade s nimi.

Takéto uvažovanie je však trestuhodný omyl a jeho následky vidíme v rozmáhajúcom sa primitivizme a extrémizme.

My, občianski demokrati sme presvedčení, že štát má za úlohu postarať sa o to, aby občania Slovenskej republiky za svoje dane dostávali od subjektov financovaných z ich prostriedkov takú kultúru, ktorá bude odrážať ich rozmanitosť a pestovať ich svornosť, to všetko na občianskom princípe rovnosti nielen pred zákonom, ale aj pokiaľ ide o jeho blahodarne pôsobenie cez príslušné orgány.

Pokiaľ má ministerstvo voči res publica jednu povinnosť, je to povinnosť prakticky a každodenne zabezpečovať uplatnenie uvedených princípov v rozsahu svojej pôsobnosti.

Menej ministerstva, viac kultúry

Niekedy sa zdá, že kultúra je to, čo dostáva peniaze zo štátneho rozpočtu a čo riadi príslušná ministerka. Tento spôsob uvažovania je vlastný štátnym úradníkom, čo je pochopiteľné, horšie je, že sa ním vyznačuje aj laická verejnosť a aj niektoré politiky štátu.

No nie. Kultúra, to je aj kultúrne dedičstvo, ktoré pomáha napĺňať a rozvíjať vyššie uvedené hodnoty, to je aj neštátna kultúra; sú to nielen národné inštitúcie ako SND sústredené v Bratislave, ale aj regionálne kultúrne inštitúcie a spoločenstvá.

Cieľom občianskych demokratov je zmeniť ministerstvo kultúry tak, aby jeho beh stál čo najmenej a aby čo najviac prostriedkov zo štátneho rozpočtu nešlo na úradníkov tam sediacich, ale na kultúru, a to po celom Slovensku.

Menej daní „na kultúru“, viac kultúry

Je absurdné, že kultúrni občania odvádzajú dane – a potom sa prizerajú, ako štát podporuje predovšetkým populistické podujatia – až sa človeku zacnie za časmi, kedy sa uchádzali o podporu umelcov, pričom dnes im stačia rôzni instagramoví influenceri.

Preto my, občianski demokrati zavedieme inštitút tzv. kultúrnej zmenky, ktorou každý daňovník bude môcť podporiť ľubovoľnú celoslovenskú alebo regionálnu kultúrnu inštitúciu (zo slovenského registra licencovaných kultúrnych inštitúcií a subjektov, ktorý zriadime).

Takto do značnej miery vyriešime nielen chronické zabúdanie na to, že kultúra sa robí aj mimo Bratislavy, ako aj chronické sťažovanie sa na rôzne panely a komisie, ktoré podľa názorov nejedných ľudí z rôznych tvorivých obcí uprednostňujú zavedené mená, nemajú chuť experimentovať a pestujú rôznych protežantov.

Kreatívny priemysel

Pestovanie republikánskych hodnôt pestrosti a svornosti Slovenska a presadenie zásady, že o peniazoch na kultúru má rozhodovať občan a nie štát, ktorý tie peniaze len spravuje, ako aj zásady „peniaze na kultúru, nie na úradníkov“ však nestačí.

My občianski demokrati sme hlboko presvedčení, že kultúra nie je len večným žobrákom a konzumentom peňazí daňovníkov a že kreatívny priemysel má potenciál zásadne prispieť k transformácii národnej monoekonomiky Slovenska a vylepšeniu perspektív diverzifikačného úsilia v súvislosti s potrebou reagovať na technologický vývoj.

Skrátka a dobre, skladanie áut nás už dlho živiť nebude - a my sa musíme pozrieť po iných možnostiach zamestnania pre nadchádzajúce generácie.

Ako občianski demokrati využijeme plný potenciál ministerstva kultúry a ostatných subjektov patriacich pod jeho gesciu, aby sa tieto stali centrami, pokiaľ ide o podporu a pomoc projektov, ktoré majú nielen kultúrny, ale aj ekonomický potenciál.

Takisto presadíme, aby príslušné školské inštitúcie, ktoré vychovávajú kreatívcov, a to už aj na základnom stupni, inštruovali svojich poslucháčov a všetkých autorskoprávnych, iných právnych vrátane daňových možnostiach, ktoré Slovensko poskytuje, aby tvorcovia mohli kultúru robiť nielen pre potešenie, ale aj ako zdroj príjmov na dôstojný život.

Občianski demokrati Slovenska vytvoria klaster ministerstiev, kde sa na nadrezortnej úrovni prijme návrh na odstránenie všetkých prekážok, ktoré tomuto cieľu stoja v ceste.

Ťažiskový prístup

Digitalizácia a všadeprítomný internet otvorili Slovensko nielen produktom kultúrneho priemyslu z celého sveta, ale zároveň, a na to sa často zabúda, vytvoril aj obchodný kanál, prostredníctvom ktorého sa môžeme pokúsiť vyviezť výsledky našej tvorby a produkty nášho kultúrneho priemyslu aj my do sveta.

Konkurencia je však obrovská, a je jasné, že naša malá krajina s obmedzenými zdrojmi nemôže mať na svetovej úrovni všetko, od opery až po počítačové hry.

Preto ako občianski demokrati navrhujeme, aby sa prijala štátna stratégia, kde vyberieme a následne podporíme tri oblasti, v ktorých sa pokúsime získať svetový primát. Vzhľadom na naše komparatívne výhody by to mohli byť napr. oblasť data miningu, digitalizácie kultúrneho dedičstva, multilingvizmus a napr. riešenie v oblasti inteligentnej mobility. V týchto oblastiach sa pokúsime svetu ponúknuť vlastné technológie v kombinácii s jedinečným dizajnom či užívateľským rozhraním a pod.

Menej telerozhlasu, viac programu

Je skutočne nádherné, že sme začiatkom druhej desiatky druhého tisícročia na Slovensku dosiahli stav, kedy sa človek pri sledovaní média verejnej služby nemusí hanbiť. Aj keď je to dobrá správa, je to strašne málo.

Občianski demokrati Slovenska sú za to, aby slovenské médiá verejnej služby fungovali tak, že čo najmenej peňazí zožerie ich prevádzka a čo najviac prostriedkov sa dostane na tvorbu programového obsahu, a to kreatívcami z celého Slovenska, lebo aj v Prešove a Bystrici žijú herci, muzikanti a kostyméri.

Slovensko skutočne nepotrebuje Molocha v Mlynskej doline: Slovensko potrebuje diela a iné výsledky tvorby, ktoré budú kedykoľvek prístupné na požiadanie komukoľvek po celom svete, akýsi slovenský „youtube verejnej služby“, ktorí bude prevádzkovaný najmenším možným počtom „úradníkov“, resp. „manažérov“.

V rámci toho navrhujeme sprístupniť kompletné audiovizuálne dedičstvo Slovenskej republiky, čo napomôže financovanie našich médií verejnej služby a podporí našu politiku spolupráce so slovenskou diaspórou.

Tatra Centrá

Tatry sú najznámejším slovenským symbolom. Preto ako občianski demokrati navrhujeme, aby Slovensko podporilo vytvorenie kolektívnej ochrannej známky, ktorú budú môcť použiť všetky kultúrne slovenské inštitúcie vrátane neštátnych, ktoré pracujú na šírení slovenskej kultúry v zahraničí.

Nielen naše krajanské spolky, ale každý jeden slovenský občan žijúci v zahraničí, všetci títo sú našimi malými kultúrnymi ambasádami, pričom neraz za nemalé prostriedky a vo voľnom čase propagujú našu spoločnú vlasť a jej krásy. Okrem kolektívnej ochrannej známky my ako občianski demokrati navrhneme ďalšie opatrenia, ktorými podporíme tuto činnosť, prinášajúcu bezplatnú propagáciu Slovenska po celom svete.

Kultúra a jej výsledky ako vstupy

Kreatívny priemysel je priamo závislý od infraštruktúry, ktorú môže využívať na propagáciu a distribúciu svojich „produktov“. Žiaľ, podnikateľské subjekty používajúce výsledky tvorivej duševnej činnosti sa každodenne boria s fragmentovanosťou príslušného právneho a inštitucionálneho rámca, ktorý ich tak odrádza od používania diel, vynálezov a pod.

My občianski demokrati zavedieme celý rad opatrení, ktoré zásadne uľahčia „podnikanie“ s duševným vlastníctvom. Začneme sprístupnením voľných diel na ďalšie využitie, navrhneme zlúčenie organizácií kolektívnej správy do jedného subjektu (spoločný výber už v niektorých oblastiach beztak existuje), navrhneme tzv. mapy duševného vlastníctva pre podnikateľov a iné manuály, ktoré budú povinné zverejňovať všetky subjekty financované z daní, aby tak uľahčovali šírenie a využívanie národného kultúrneho bohatstva.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti kultúry a médií navrhujeme:

  • efektívne financovanie celej kultúry a jej totálnu debyrokratizáciu, napr. prostredníctvom zavedenia tzv. kultúrnej zmenky, ktorú bude môcť daňovník vystaviť ktorémukoľvek licencovanému subjektu, ktorý pôsobí v kultúre, čím sa zotrú niektoré z rozdielov medzi centrálnou a lokálnou kultúrou;
  • podporu kreatívneho priemyslu (ďalej len „KP“) ako plnohodnotného odvetvia slovenskej ekonomiky; akčný plán rozvoja KP so stanovením aktérov a procesov, míľnikov (podiel na celkovom HDP SR) v strednodobom horizonte (do r. 2030) aj s príslušnými nadrezortnými financovaním tohto programu vrátane prostriedkov EÚ; národná stratégia „exportu“ špičkových výsledkov umeleckej, digitálnej tvorby, či technológií;
  • podporu pôvodnej tvorby v rámci verejnej služby v mediálnej oblasti (namiesto RTVS tzv. „slovenský YouTube“, do ktorého bude môcť dodávať „vysúťažený verejnoprávny obsah“ každý vrátane tzv. komerčných vysielateľov, ale aj individuálnych tvorcov ako sú blogeri, podcasteri a pod.;
  • zavedenie kolektívnej ochrannej známky a iných opatrení na podporu štátom financovaných, zmiešaných aj súkromných „slovenských inštitútov - Tatra Centier“ (obdoby Goethe-Institut, resp. Instituto Cervantes) na účely propagácie slovenskej kultúry a slovenského kultúrneho priemyslu v zahraničí;
  • uľahčenie podnikania s duševným vlastníctvom, napr. zlúčením viacerých organizácií kolektívnej správy do jednej organizácie, mapami duševného vlastníctva a pod.

(Slavomír Olšovský)

Obrana

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti obrany:

  • bod č. 3 - presadzovať európsku orientáciu Slovenska s trvalým zlepšovaním jeho postavenia v Európskej únii, keďže si želáme, aby Slovenská republika bola rešpektovaným a platným členom EÚ a NATO. Sme za zachovanie a rozvoj euroatlantických politických, hospodárskych a bezpečnostných štruktúr

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Si vis pacem, para bellum / Keď chceš mier, priprav sa na vojnu

Bezpečnostné prostredie vo svete sa dramaticky zhoršilo. Občania Slovenska a naša vlasť je od 24. februára 2022 priamo ohrozená agresívnou imperiálnou politikou Ruska a rastúcou nestabilitou vo svete. Ruské imperiálne ciele sa naplno odhalili v neodôvodnenej vojenskej agresii putinského režimu voči jednému z našich bezprostredných susedov. Náš geopolitický priestor je opäť ohrozený vojenskou agresiou a jej následkami, život a majetok slovenských občanov a ekonomika sú ohrozené ako nikdy predtým.

Susedná Ukrajina a ďalšie krajiny post-sovietskeho priestoru čelia rastúcim imperiálnym ambíciám Ruska a snahe o reinkarnáciu ruského impéria a jeho sféry vplyvu aj za hranicami Ruska. Naša vlasť je v súčasnosti v zóne relatívnej bezpečnosti vďaka zodpovednej politike demokratických politikov, ktorí zabezpečili vstup do NATO, najsilnejšieho vojenského bloku v dejinách ľudstva.

Toto obranné spoločenstvo však bude len tak silné ako jeho najslabší článok. Ani členstvo v aliancii nie je automatickou zárukou, že v prípade napadnutia budeme klásť odpor porovnateľný s hrdinstvom našich ukrajinských spojencov. Vlasť totiž nebránia vojenské bloky ani zbrane, ale vždy len odhodlaní ľudia, ktorí budú brániť svoje domovy a právo na výber svojej budúcnosti.

My, občianski demokrati, si veľmi dobre uvedomujeme, a to aj pri pohľade na zverstvá páchané ruskou armádou na Ukrajine, že najefektívnejšou obranou vlasti je podpora a spolupráca demokracií v Európe a odmietnutie diktátorských a autoritárskych režimov na našom kontinente. To dosiahneme, len ak sa na tomto spolu so spojencami budeme aktívne podieľať a budeme pripravení si aj navzájom pomôcť.

Železo nestačí, potrebujeme investovať do ľudí

Pri pohľade na opatrenia realizované v sektore obrany za ostatné roky možno nadobudnúť dojem, že jediným zmyslom rezortu obrany je nákup drahej vojenskej techniky. Hoci nespochybňujeme, že moderné ozbrojené sily potrebujú najlepšie možné zbrane a zariadenia, dávame jasnú prioritu do budovania morálne, odborne a vojensky pripravenej armády. Nekupujme techniku, ale ucelené obranné spôsobilosti, jednotky schopné brániť našu vlasť. Len vojaci, ktorí majú špičkové vzdelanie a odbornú prípravu a ktorí zastávajú jedno z najdôstojnejších postavení v spoločnosti, sú pripravení dobre brániť vlasť. Z tohto dôvodu budeme presadzovať navýšenie verejných prostriedkov na obranu, a to aj na účely skvalitnenia ľudských zdrojov našej armády.

Naše ozbrojené sily dlhodobo neobnovujú zálohy ani ich neprecvičujú. Zálohy tvorené na báze bývalých vojakov povinnej služby postupne starnú a odchádzajú zo systému. Dobrovoľná vojenská príprava je symbolická a nemá takmer žiadny vplyv na tvorbu záloh. Preto ju zrušíme a nahradíme systémom teritoriálne pôsobiacich Dobrovoľných zborov. Zásadným spôsobom zvýšime tvorbu aktívnych záloh, pričom tieto budú tvorené na základe ucelených organických jednotiek.

Pokiaľ ide o spoluprácu v NATO, budeme ďalej prispievať k spoločnému úsiliu spojencov rozvojom dohodnutých spôsobilostí a jednotiek v súlade s našimi záväzkami a národnými cieľmi v rámci spoločného obranného plánovania.

Obrancovia vlasti

Naše ozbrojené sily budeme aj naďalej budovať výlučne na báze profesionálnej armády, aktívnych záloh a mobilizovateľných záloh. Pokiaľ by sa bezpečnostná situácia aj naďalej zhoršovala, budeme iniciovať celospoločenskú diskusiu o zavedení občianskej služby, vojenskej aj civilnej. Ako ukazuje krvavý konflikt v bezprostrednej blízkosti našej východnej hranice, režimy, ktoré sú schopné rozpútať vojnu sú natoľko zlovoľné, že bojujú nielen s armádou, ale aj s civilným obyvateľstvom. To jasne ukazuje na potrebu, aby celá naša spoločnosť získala odolnosť a schopnosť sa brániť. Je potrebné, aby odolnosť a základné zručnosti získali i všetci občania, čo povedie k zvýšeniu ich bezpečnosti a k lepšej obrane ich života a majetku. Z tohto dôvodu zavedieme ako povinný predmet vo všetkých školách brannú výchovu, kde si žiaci a študenti osvoja návyky a zručnosti, vďaka ktorým budú schopní zlepšiť bezpečnosť v prípade vojny alebo krízy.

Nečakaná vojenská agresia je žiaľ jeden zo scenárov ktoré nemôžeme vylúčiť, ako vyplýva z aktuálnej skúsenosti aj moderných dejín Slovenska. V prípade nečakanej krízy alebo vojenského útoku je mimoriadne zložité budovať štruktúry potrebné na obranu a riadenie štátu až počas krízy či vojny. Z tohto dôvodu posilníme kapacity Bezpečnostnej rady v čase mieru, vytvoríme stále situačné a operačné centrum SR v podriadenosti Bezpečnostnej rady a navrhneme zriadenie Dobrovoľných zborov (DZ). Tieto útvary budú formované na teritoriálnom princípe z radov dobrovoľníkov, budú skladať prísahu vernosti Slovenskej republike a prejdú procesom odbornej prípravy tak, aby boli schopné plniť pomocné úlohy v prípade obranných operácií, resp. spravovali tylo. Dobrovoľné zbory budú súčasťou systému obrany štátu a odborne naviazané na Ozbrojené sily SR, ktoré zabezpečia ich výcvik.

Obrana 21. storočia

Treba pripustiť, že Slovensko nikdy nebude disponovať zdrojmi, ktoré by čo do množstva a kvality mohli vojensky konkurovať čo aj regionálnym aktérom v našom geostrategickom priestore a samostatne zabezpečiť obranu a suverenitu Slovenskej republiky. Naša obrana je založená na systéme kolektívnej obrany, do ktorého Slovensko musí prispievať primeraným obranným a bojovým potenciálom. Občianski demokrati budú presadzovať zakotvenie obranných výdavkov v minimálnej výške 2 % HDP formou zákona (ústavného zákona).

Naše vzdušné sily musia byť schopné garantovať bezpečnosť a nedotknuteľnosť vzdušného priestoru SR ako súčasti vzdušného priestoru NATO. V prípade krízy alebo vojnovej hrozby musia byť schopné prijať a plne integrovať spojenecké vzdušné sily. Naše pozemné sily musia byť schopné vybudovať prvé pásmo obrany do príchodu spojencov, prijať a plne integrovať vojenské posily spojencov a v prípade potreby poskytnúť spojencom dohodnuté deklarované jednotky a spôsobilosti v prípade ich ohrozenia. Súčasne musia byť schopné v súčinnosti s ostatnými ozbrojenými zbormi a bezpečnostnými zložkami zabezpečiť ochranu a obranu kritickej infraštruktúry. Vzhľadom na to, že naša obrana si vyžaduje výrazne väčšie sily a prostriedky, než ktorými budú disponovať naše vlastné ozbrojené sily, výrazne posilníme systém podpory hostiteľskej krajiny v spolupráci so spojencami.

Slovenská republika a jej občania musia byť chránení aj pred novými hrozbami ako sú bezpilotné prostriedky všetkého druhu, autonómne zbraňové systémy a kybernetické hrozby. Aj na základe skúseností z vojny na Ukrajine musí Slovenská republika zásadným spôsobom posilniť protivzdušnú obranu štátu a protivzdušnú obranu vojsk vrátane obrany pred dronmi. Aj v tejto oblasti sme súčasťou systému kolektívnej obrany, ale postupne si musíme zaobstarať okrem už realizovanej leteckej protivzdušnej obrany aj viacvrstvový systém obrany prostriedkami zem – vzduch. Ten musí trvale pokrývať najdôležitejšiu kritickú infraštruktúru a hlavné populačné centrá. Dobudujeme základný systém vojenského zdravotníctva s dôrazom na jeho mobilné a poľné kapacity.

Náš obranný potenciál budeme budovať na báze vlastného obranného priemyslu a v tesnej spolupráci so spojencami v NATO a EÚ. Tak ako je naša obrana plne integrovaná do systému kolektívnej obrany, rovnako musí byť integrovaný aj náš obranný priemysel a jeho výskumná a vývojová základňa. K tomu zriadime fond na podporu obranného výskumu, vývoja a výroby, plne budeme využívať najnovšie spoločné iniciatívy NATO v tejto oblasti a nástroje Permanentnej štruktúrovanej spolupráce EÚ (PESCO) vrátane využívania Európskeho obranného fondu (EDF). Dôraz bude kladený na „smart“ zbrane, digitálne a elektronické technológie, prostriedky prieskumu a na aktívne opatrenia v tyle nepriateľa. O oblasti obranného priemyslu, výskumu a vývoja sa okrem spojencov z NATO a EÚ budeme orientovať na vyspelé demokratické krajiny, ako Izrael či Kórejskú republiku.

Regionálna spolupráca

V prípade, že Slovensko bude napadnuté, stane sa tak súčasne alebo až po tom, ako budú napadnutí naši najbližší spojenci a susedia, pričom to isté platí aj naopak, keďže všetci naši susedia sú alebo chcú byť súčasťou NATO. V tejto súvislosti budeme podporovať čo najužšiu spoluprácu armád V4 a Ukrajiny s našou armádou, v záujme budovania synergií a kontaktov, ktoré v prípade napadnutia budú základom efektívnej obrany.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti obrany navrhujeme:

  • posilnenie civilnej kontroly OS SR, VS a podriadenie príslušníkov OS SR vyšetrovaniu GIBZ;
  • stabilné vyčleňovanie minimálne 2 % HDP na obranu a výrazné posilnenie výdavkov na personál, prípravu záloh a vojenskú infraštruktúru;
  • posilnenie kompetencií Bezpečnostnej rady SR a zriadenie stáleho Situačného a operačného centra SR;
  • zavedenie brannej výchovy do učebných osnov všetkých škôl na Slovensku;
  • posilnenie civilnej obrany pod vedením MV SR a jej podpory ozbrojenými silami;
  • budovanie OS SR na báze profesionálnej armády, zrušenie súčasnej Dobrovoľnej vojenskej prípravy, zmenu systému a zvýšenie počtu aktívnych záloh;
  • vybudovanie teritoriálne pôsobiacich Dobrovoľných zborov pod patronátom OS SR, ktoré budú súčasťou systému obrany štátu;
  • vypracovanie dlhodobého plánu rozvoja protivzdušnej obrany- výrazné posilnenie kapacít podpory hostiteľskej krajiny v spolupráci so spojencami;
  • zriadenie fondu na podporu obranného výskumu, vývoja a výroby;
  • prehĺbenie vojenskej spolupráce s krajinami V4 a Ukrajinou cez spoločné služby, cvičenia a iné aktivity;
  • proaktívnu obrannú doktrínu zameranú na spoluprácu a obranu presadzovanie demokracií a zadržiavanie diktátorských a autoritárskych režimov v Európe.

(Pavel Macko, Slavomír Olšovský)

Ochrana hospodárskej súťaže

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti ochrany hospodárskej súťaže:

  • bod č. 12 - presadzovať princípy otvorenej trhovej ekonomiky a zdravého podnikateľského prostredia;
  • bod č. 11 - podporovať regionálne hospodárske subjekty;
  • bod č. 11 - vytvárať prehľadné pravidlá podnikateľského prostredia;
  • bod č. 11 - vytvárať regulačné opatrenia súvisiace s ochranou spotrebiteľa, prírody, prírodných zdrojov a životného prostredia;
  • bod č. 12 - presadzovať zvyšovanie konkurencieschopnosti slovenských hospodárskych subjektov produkujúcich tovary a služby potrebné pre bežný život našich občanov;
  • bod č. 14 - podporovať moderné a inovatívne technológie priateľské k životnému prostrediu a uprednostňovať technológie spojené s obnoviteľnými zdrojmi

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Hospodárska súťaž

V duchu princípov otvorenej trhovej ekonomiky a zdravého podnikateľského prostredia s orientáciou na európsky hospodársky trh je potrebné zabezpečiť, aby boli presadzované rovné podmienky podnikania na Slovensku pre slovenské a európske hospodárske subjekty.

Sme si vedomí, že základom zdravého trhu je základný princíp dopytu a ponuky. Vzhľadom na pomer veľkosti európskeho a domáceho hospodárskeho trhu ako aj funkcií ekonomickej úlohy štátu, je potrebné zaviesť nevyhnutné regulačné opatrenia, ktorých cieľom je ochrana spotrebiteľa, našej prírody, prírodných zdrojov a životného prostredia.

V rámci hospodárskej súťaže presadzujeme v zahraničnom obchode zavedenie opatrení na ochranu slovenských ako aj európskych hospodárskych subjektov v súlade s prijatými medzinárodnými zmluvami a dohodami.

Regulácia

Presadzujeme, aby regulácia otvorenej trhovej ekonomiky vychádzala vždy z požiadaviek:

  • ochrany spotrebiteľov - nastavenie jasných pravidiel pri predaja tovarov a služieb v odvetviach a regiónoch s nedokonalou konkurenciou na trhu vo forme monopolov, oligopolov, kartelov alebo iných foriem nezdravého trhu;
  • ochrana prírody a životného prostredia - nastavenie zachovania plôch území lesných, poľnohospodárskych (vrátane záhrad a sadov) a zastavaných území;
  • ochrana prírodných zdrojov - nastavenie pravidiel pre ťažbu prírodných zdrojov vrátane vody a dreva s ohľadom na ich obnoviteľnosť s uprednostnením ich spracovania domácimi hospodárskymi subjektami a nastavením regulačných a ťažobných poplatkov a ich využitia aj na investície do obnovy zdrojov.

 

Inštitucionálne zjednotenie ochrany hospodárskej súťaže

Vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti sa na Slovensku zaoberá rôznou formou a pre rôzne oblasti niekoľko inštitúcií ochranou hospodárskej súťaže od Protimonopolného úradu, cez rôzne regulačné úrady (ÚRSO a pod.) až po Úrad pre verejné obstarávanie, ktoré navzájom spolupracujú len v nevyhnutných prípadoch budeme pre zefektívnenie ochrany hospodárskej súťaže presadzovať po vzore obdobných inštitúcií niektorých krajín Európskej únie ich zlúčenie do jedinej inštitúcie.

Takto vytvorený Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže sa bude skladať z nasledujúcich základných útvarov podľa oblasti ich pôsobenia:

  • Hospodárska súťaž,
  • Verejné obstarávanie,
  • Sieťové odvetvia,
  • Elektronické komunikácie a poštové služby,
  • Legislatíva,
  • Kontrola NFP,
  • Druhostupňové konania,
  • Forenzné činnosti,
  • Prevádzka.

 

Transformáciou doterajších inštitúcií a vytvorením jediného Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže sa zlepší vzájomné prepojenie jednotlivých vecných útvarov úradu, využívanie a kvalita forenznej a právnej podpory pri prešetrovaní v konaniach a v neposlednom rade zefektívni prevádzka a podpora výkonu jednotlivých vecných útvarov úradu.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti ochrany hospodárskej súťaže navrhujeme:

  • vytvorenie jediného Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, do ktorého sa transformujú min. tieto doterajšie inštitúcie:
    • Protimonopolný úrad Slovenskej republiky,
    • Úrad pre verejné obstarávanie,
    • Úrad pre reguláciu sieťových odvetví,
    • Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb,
  • prehodnotenie regulatívnych pravidiel s ohľadom na ochranu spotrebiteľov, prírody, prírodných zdrojov a životného prostredia.

(Imrich Hybký)

Spravodlivosť a právny štát

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti spravodlivosti a právneho štátu:

  • bod č. 1 - rozvíjať slobodnú, bezpečnú, spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť postavenú na princípoch demokracie a aktívne sa budeme zasadzovať za budovanie a posilňovanie inštitútov, na ktorých je demokracia postavená;
  • bod č. 4 - budeme presadzovať ochranu práv a slobôd všetkých osôb bez rozdielu, pričom bojujeme proti akejkoľvek forme nerešpektovania a potláčania základných ľudských a občianskych práv a slobôd, ako aj proti akejkoľvek forme diskriminácie na základe rodových, rasových, národnostných, generačných, náboženských, politických a ďalších rozdielov občanov;
  • bod č. 10 - budeme presadzovať dodržiavanie základných zásad právneho štátu, za nezávislosť kompetentných orgánov od politických a korupčných vplyvov, za vymožiteľnosť práva a za rovnosť všetkých ľudí pred zákonom, pričom sme za spoločnosť občianskej slobody, ale aj občianskej zodpovednosti

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Personálna očista justície, budovanie právneho štátu

Stav úrovne v oblasti právneho štátu, vymožiteľnosti práva a dôvery v justíciu je u občanov veľmi nízky. Prispela k tomu nedôvera občanov v nezávislosť a objektívnosť súdnictva, zdĺhavá vymožiteľnosť práva, preukázaná korupcia na súdoch a u konkrétnych sudcov, zjavne pochybné rozhodnutia súdov, ktoré vytvárajú nedôveru v ich objektivitu a nezávislosť. V tejto súvislosti i falošnej kolegiality stavovských organizácii a orgánov.

Personálna očista justície predpokladá dôsledné uplatňovanie ústavného zákona o bezpečnostných previerkach sudcov, zbavenie sa tých sudcov ktorí preukázateľne vlastnia majetky v príkrom rozpore s ich reálnymi zárobkovými možnosťami a vzbudzujú tak vážne podozrenia z nelegálneho nadobudnutia rozsiahleho majetku práve korupčným správaním sa pri výkone svojho povolania. V tejto oblasti bude nevyhnutná aktívnejšia spolupráca so stavovskými organizácia a orgánmi justície, s cieľom zvýšenia nárokov na aktívnu vnútornú očistu justície. Týmto spôsobom presadíme a zabezpečíme, aby v justícii zotrvali a spravodlivosť garantovali len morálne bezúhonní, odborne zdatní a čestní sudcovia.

Sudcovia si musia byť vedomí toho, že akú dôležitú funkciu v spoločnosti majú, teda akú obrovskú moc má v rukách sudca v demokracií, ktorá sa dá zneužiť rovnako, ako ostatné časti verejnej moci. Sudca musí uznať a vedieť, že jeho moc je obmedzená. Je obmedzená štátnym právom, so všetkými jeho písanými aj nepísanými pravidlami. Sudca nemôže rozhodovať svojvoľne a už vôbec sa nemôže vyčleniť z požiadaviek, ktoré sú na sudcu podľa práva kladené. Súčasťou práva sú aj etické princípy, ktoré sudca musí rešpektovať, pretože sudca nerozhoduje vo svojom mene, ale v mene štátu (republiky) teda nás občanov. Odsudzujúcim rozsudkom sudca nevysloví vinu a trest vo svojom mene, ale v mene štátu (republiky), t.j. jeho občanov. V mene štátu (republiky) sudca ukladá trest a vyjadruje aj morálne odsúdenie páchateľa trestného činu.

Preto je veľmi dôležité, aby ľudia verili v morálnu čistotu súdneho stavu, aby ľudia dôverovali v nezávislosť a nestrannosť súdneho konania a aby dôverovali aj v stavovskú odbornosť. Spravodlivosť musí nielen byť vykonaná, ale musí byť spoločnosťou aj videná a chápaná. V opačnom prípade o spravodlivosti hovoriť nemožno. A ak nemožno hovoriť o spravodlivosti, nemožno hovoriť ani o práve. Aj v totalitných režimoch sudcovia aplikovali zákony. Avšak nešlo o právo, ale o zákonné neprávo vykonávané tyranmi nie proti občanom, ale voči nevoľníkom.

Sudcovia sa musia uchádzať o dôveru občanov nepretržite každý deň. Musia rozumieť tomu, že tak ako stoja "za súdom", tak stoja aj "pred súdom". Inštitucionálny systém im musí vytvoriť všetky predpoklady pre to, aby mohli rozhodovať podľa práva a zároveň, aby cítili svoju obrovskú zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Súdnictvo musí byť otvorené a transparentné, aby sa do sudcovského stavu mohli dostať len morálne bezúhonní a odborne najlepší a najpovolanejší odborníci práva.

Súdnictvo musí byť odolné voči negatívnym vplyvom. Externým, ale aj interným. Musí chrániť súdnu moc, ale zároveň musí vytvoriť aj transparentný systém, ktorý nehodných sudcov zbaví talára. Politici, oligarchovia, mafiáni musia jasne vedieť, že naše súdnictvo už nepozná slovo "beriem" ani nepozná pojem selektívna spravodlivosť. Každý občan musí vedieť, že naše súdnictvo sa riadi zásadami slepej a zároveň viditeľnej spravodlivosti, že platí rovnosť pred zákonom. Občania musia súdom dôverovať, veriť že ich právo na spravodlivý proces bude zachované. Preto je treba upraviť inštitucionálny systém tak, aby vyhovoval požiadavkám liberálno-demokratického systému v štátnom zriadení 21. storočia. Aby už pred spravodlivosťou neexistovali "rovní a rovnejší".

Zreformujeme proces vymenovania a odvolávania sudcov tak, aby vyhovoval princípom právneho štátu, ústavy a práva EÚ s cieľom odstrániť uzavretosť, rodinkárstvo a nadmernú "kolegialitu" sudcovského stavu v procese vymenovania do funkcie, tiež pri odvolávaní z funkcie pri pochybeniach, teda zlepšiť výberový proces sudcov. Zlepšíme inštitucionálnu a personálnu nezávislosť justície. Zabezpečíme odolnosť súdnej rady od negatívnych vplyvov pri zachovaní jej demokratickej legitimity. Zlepšíme spôsob financovania súdnej moci tak, aby politici nemohli sudcov legálne "korumpovať", alebo naopak - vydierať.

Zmeníme spôsob menovania predsedov jednotlivých súdov. Súdnu moc rozčleníme na tri osobitné úseky - trestné súdy, správne súdy, civilné súdy - s cieľom lepšej špecializácie. Vytvoríme prísny etický kódex a zabezpečíme jeho striktné vynucovanie. Spoločný súd bude Najvyšší súd Slovenskej republiky. Zmeníme spôsob voľby ústavných sudcov, aby voľba nezávisela len od politických dohôd. Vytvoríme ústavný súdny poriadok s osobitnými druhmi konaní, najmä však vytvoríme právny rámec na ex-ante kontrolu zákonov a ústavných zákonov s ústavou. Zákonodarnej moci bola zverená len normotvorba, nie samotné právo. Novými konaniami vytvoríme brzdu takej normotvorbe, ktorá by mohla narušiť, alebo ohroziť právny štát, liberálnu demokraciu, či ľudské práva a vytvoríme väčší tlak na čistotu legislatívneho procesu.

Personálna očista a zabezpečenie výberu kvalitatívne najlepších odborníkov do štátnych funkcií

Kvalita výkonu štátnej služby je zásadne poznačená politickým klientelizmom a rodinkárstvom pri výbere funkcionárov do najvyšších odborných štátnych funkcií. Za účelom skoncovania s týmto stavom novelizujeme zákon o štátnej službe, znovu vytvorením Úradu pre štátnu službu, pričom stanovíme striktné podmienky pre objektívny výber najkvalitnejších, nezávislých odborníkov pre vysoké riadiace štátne funkcie, pri ktorých by nebolo možné manipulovať pri výbere odborníkov do vysokých štátnych funkcií. Tým budeme garantovať, aby vysoké posty v štátnej správe obsadili a vykonávali odborne zdatní a morálne bezúhonní odborníci.

Spravodlivý volebný systém ako spôsob výberu kvalitných a morálne bezúhonných volených zástupcov občanov do zastupiteľských orgánov

Súčasné znenie volebného zákona a spôsob výberu volených zástupcov ľudu do zákonodarného orgánu NR SR nezodpovedá požiadavkám transparentného výberu tých morálne a odborne najkvalitnejších zástupcov občanov do NR SR. Pomerný volebný systém v jednom volebnom obvode Slovenska dáva možnosť politickým stranám deformovať a manipulovať výber volených zástupcov občanov do zákonodarného zboru. Kritérium pre výber zástupcov občanov vo výkone štátnej moci tak nedáva priestor pre jeho objektívny výber najlepších, morálne a odborne zdatných volených zástupcov.

Zákon o voľbách do Národnej rady SR preto upravíme tak, aby sme výber volených zástupcov ľudu v rámci zastupiteľskej demokracie dali bezprostredne a priamo do rúk občanom. Za tým účelom bude nevyhnutné zrušenie jedného volebného obvodu pre celé Slovensko v rámci volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, následne v koordinácii s názorom samosprávy zriadenie viacerých volebných obvodov tak, aby občania mali možnosť zvoliť si zástupcov do volených orgánov z ich najbližšieho regiónu. Otvoríme tiež diskusiu o zmene volebného systému na možnosť priamej voľby kandidátov v regiónoch Slovenska a to zmenou volebného systému z pomerného na kombinovaný, perspektívne na väčšinový. Zavedieme možnosť hlasovania elektronickým systémom tak, aby sa volieb mohli zúčastniť všetci občania Slovenskej republiky s právom hlasovať a teda aj tí, ktorí z rôznych dôvodov sa v čase volieb nachádzajú mimo územia Slovenskej republiky. Otvoríme aj otázku vytvorenia hornej komory parlamentu - senátu Slovenskej republiky.

Očista a dôsledná kontrola bezpečnostných zložiek štátu

Stali sme sa svedkom takého stavu v silových zložkách štátu, že v nich ako keby prebiehal boj o vplyv a moc, resp. ako keby politické sily usilovali o ovplyvňovanie ich práce a postupov. Tento stav je neprípustný a neúnosný, pretože silové zložky musia mať pri výkone svojich právomocí primeranú zložku autonómie a kompetencií, bez zasahovania do nich zo strany politickej moci a lobistických záujmových skupín.

Za účelom očisty a dôslednej kontroly bezpečnostných zložiek štátu, ako aj zamedzeniu zneužívania mocenských silových zložiek štátu, zriadime GIBZ - Generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov, ktorá bude kompetenčne zmocnená vykonávať inšpekčnú a kontrolnú činnosť nad všetkými ozbrojenými zložkami v štáte pôsobiacimi v jednotlivých rezortoch štátu. Táto organizácia bude strážiť zákonnosť, morálnu čistotu a funkčnosť bezpečnostných zložiek štátu.

Právne služby pre občanov

Novelizujeme zákon o notároch za účelom skvalitnenia ich služieb pre občanov. Za účelom skvalitnenia a skrátenia dedičských konaní, ktoré sú neúmerne dlho trvajúce a za účelom skvalitnenia poskytovania notárskych služieb, zrušíme v zákone o notároch tzv. "numerus klauzus", (obmedzenie počtu notárov), čím docielime vytvorenie trhového prostredia týchto služieb (podobného advokátom) ako aj kvalitatívne zvýšenie úrovne notársky služieb bez neúmerne dlhotrvajúcich čakacích lehôt.

Reforma prokuratúry

Politici v demokratickom právnom štáte nesmú zasahovať do činností orgánov činných v trestnom konaní a zaisťovať si tým beztrestnosť pre seba či spriaznené osoby. Právny stav musí reflektovať na reálny stav spoločnosti, ako aj na snahu politikov zabezpečovať si určitú beztrestnosť prostredníctvom korumpovania či vyvíjania nátlakov, či už na vyšetrovateľov, prokurátorov, na kontrolné mechanizmy a pod. Prokuratúra v podmienkach Slovenskej republiky vyžaduje pre správne fungovanie hĺbkovú reformu. Je potrebné odstrániť určité defekty, ktoré vznikli ešte počas obdobia totalitnej vlády komunistickej strany. Medzi najväčšie problémy prokuratúry rozhodne zaraďujeme jej kvázi vojenský organizačný charakter, v ktorom prokurátori nemajú dostatočnú mieru personálnej autonómie. Samozrejme, s ohľadom na charakter trestného práva, a najmä zásadou "ultima ratio" je nepochybné, že určitá miera hierarchizácie musí byť zachovaná, avšak musí zostať v medziach účelnosti. Preto by sme rozhodne navrhovali, aby sa posilnila prokurátorská samospráva, ktorá musí chrániť jednotlivých prokurátorov pred svojvôľou nadriadených prokurátorov.

Ďalšou dôležitou zmenou by mala byť voľba generálneho prokurátora. Sme presvedčení, že na voľbe generálneho prokurátora by politická moc mala participovať iba sprostredkovane, prostredníctvom svojich zástupcov, podobne ako je to v prípade voľby predsedu súdnej rady alebo predsedu najvyššieho súdu. Tých dôvodov je niekoľko. Politici sledujú svoj záujem, a ten je primárne udržať si svoju moc, ktorá ich zároveň aj korumpuje. V súčasnosti to už nie je iba pozorovateľný fakt, ale sú na to vypracované aj psychologické štúdie. To, že moc korumpuje so sebou prináša aj ďalší atribút, ktorý negatívne vplýva na rozhodovacie procesy, či už by poslanci parlamentu rozhodovali autonómne, alebo rozhodujú podľa želaní predsedov politických strán. Rozdiel je len v počte ľudí participujúcich na rozhodovacom procese. Máme na mysli vysoké sebavedomie, ktoré opäť podľa psychológie pôsobí veľmi negatívne na ich kognitívne schopnosti.

Politici majú často tendenciu preceňovať svoje schopnosti, čím sa im zahmlieva racionálny úsudok a zmenšujú sa im kognitívne schopnosti. Častokrát už ani nie sú schopní rozpoznať svoje vlastné omyly a racionalizáciou svojich konaní sú schopní ospravedlniť ich neetické správanie. O objektívnej odbornosti členov zákonodarného zboru ani nehovoriac. V dôsledku týchto faktorov je asi jasné, že najlepším riešením je, aby na voľbu generálneho prokurátora mali vplyv iba nepriamo, čím sa redukujú všetky tieto defekty. Títo politickí zástupcovia by však mali mať určite záruky autonómnosti pri rozhodovaní. Politici by ich mali mať možnosť len voliť, avšak zánik ich funkcie by mal byť iba z taxatívnych dôvodov, pričom jednotlivé zložky politickej moci by ich mali voliť postupne. Tzn. že obmena členov by mala prebiehať v časových intervaloch, aby jediné parlamentné voľby nerozhodovali o dvoch tretinách členov tohto samosprávneho orgánu.

Nezávislosť prokuratúry je jednak nevyhnutnou podmienkou pre to, aby prokuratúra mohla plniť svoje poslanie - chrániť právo, a jednak vzbudzuje aj dôveru občanov v právny systém a štát ako taký. Udalosti, ktoré nastali po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nielen zväčšili už aj tak obrovskú nedôveru občanov voči súdom a prokuratúre, ale odkryli aj prepojenia sudcov, či prokurátorov na politikov a organizovaný zločin. Audio-vizuálne nahrávky, na ktorých bol bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka s Kočnerom alebo bývalým ministrom financií, smutne dokresľujú fakt, že prokuratúra dlhé roky namiesto toho, aby bojovala s korupciou na najvyšších miestach v štáte, nerobila nič, naopak zakrývala kriminálne aktivity politikov a oligarchov. Pritom jedna z najdôležitejších podmienok pre realizáciu nosnej úlohy prokuratúry - chrániť právo, je dôvera verejnosti, že prokurátor vykonáva svoju funkciu spravodlivo, nezávisle, ale aj nestranne. Súčasná právna úprava nechráni prokuratúru pred politizáciou a preto garancie nezávislosti prokuratúry treba rozumne posilniť a zároveň vytvoriť vhodný proces, ktorý očistí prokuratúru od dovolíme si povedať, zločincov.

Zreformujeme zásady organizácie prokuratúry v súlade s rozumnou účelnosťou zásad monokracie, hierarchizácie, centralizmu s cieľom odstrániť svojvôľu nadriadených prokurátorov najmä generálneho prokurátora. Je zrejmé, že hierarchické usporiadanie prokuratúry má svoj význam, avšak ani táto zásada sa nevymyká z reťazí práva a musí byť koncipovaná tak, aby slúžila k riadnemu fungovaniu prokuratúry, nie k samoderžaviu. Vytvoríme vrcholový orgán prokurátorskej samosprávy - Radu prokuratúry Slovenskej republiky s demokratickou legitimitou (obdoba súdnej rady), ktorá okrem iných dôležitých úloh bude navrhovať kandidátov na funkciu GP prezidentovi SR, bude rozhodovať o kandidátoch na vymenovanie za prokurátora resp. podá návrh na odvolanie z funkcie prokurátora, bude kreovať disciplinárne komisie (v súlade s odporúčaním Benátskej komisie), na návrh GP bude rozhodovať o menovaní do funkcie krajských a okresných prokurátorov a pod.

Vytvoríme prísny etický kódex pre prokuratúru a zabezpečíme jeho striktné vynucovanie. Zlepšíme spôsob financovania prokuratúry. Prokuratúru rozčleníme do troch častí - trestná prokuratúra, správna prokuratúra a finančná prokuratúra. Zreformujeme proces vymenúvania a odvolávania prokurátorov tak, aby vyhovoval princípom právneho štátu, ústavy a práva EÚ s cieľom odstrániť uzavretosť, rodinkárstvo a nadmernú "kolegialitu" prokurátorského stavu pri odvolávaní z funkcie pri pochybeniach (personálna očista) a samozrejme, zlepšiť výberový proces nových prokurátorov. Zlepšíme inštitucionálnu a personálnu nezávislosť prokuratúry. Zrušíme ÚŠP a vytvoríme funkciu národného prokurátora pre boj s organizovaným zločinom, ktorý bude mať v kompetencií riadiť prokurátorov a vyšetrovanie a vykonávať dozor v závažných kauzách pri boji s organizovaným zločinom.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti spravodlivosti a právneho štátu navrhujeme:

  • personálnu očistu justície;
  • personálnu očistu a zabezpečenie výberu kvalitatívne najlepších odborníkov do štátnych funkcií;
  • spravodlivý volebný systém do zastupiteľských orgánov;
  • očistu a dôslednú kontrolu bezpečnostných zložiek štátu;
  • reformu prokuratúry.

(Rastislav Jusko, Pavel Macko, Peter Ošváth)

Školstvo

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti školstva:

  • bod č. 2 - presadzovať občiansku zodpovednosť a spoločenskú záruku, nielen súčasnej, ale aj budúcim generáciám, v ekonomickej, sociálnej, občiansko-právnej, kultúrnej, historickej aj environmentálnej oblasti;
  • bod č. 5 - presadzovať občiansku spoločnosť rovných príležitostí v prístupe k výchove a vzdelaniu;
  • bod č. 6 - presadzovať zvyšovanie kvality a rozvoj školstva, celoživotného vzdelávania, vedy a výskumu, ako nevyhnutných predpokladov vzdelanej, modernej, inovatívnej a prosperujúcej spoločnosti;
  • bod č. 12 - presadzovať podporu zvyšovania konkurencieschopnosti slovenských hospodárskych subjektov, produkujúcich tovary a služby potrebné pre bežný život našich občanov;
  • bod č. 14 - presadzovať trvalé zlepšovanie kvality životného prostredia a ochrany prírody s podporou zavádzania moderných a inovatívnych technológií priateľských k životnému prostrediu, pričom uprednostňovať technológie spojené s obnoviteľnými zdrojmi

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Vzdelávanie, ktoré posunie krajinu do 21. storočia

Slovensko po stáročia slúžilo ako zásobáreň lacnej a kvalitnej pracovnej sily. Mnoho ľudí odchádzalo za prácou do celého sveta a, žiaľ, nie vždy sa vrátili. Tí najšikovnejší a najvzdelanejší často ostali v zahraničí.

Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky prakticky každá vláda deklarovala ako svoju prioritu školstvo, vedu a vzdelávanie. Žiaľ, ostalo len pri slovách...

Aktuálny stav nášho vzdelávacieho systému – jeho kvalita, štruktúra a management je obrazom stavu našej spoločnosti. Prioritou sa stala kvantita a nie kvalita absolventov. Rodičia sa buď prispôsobili nastaveniu systému a netlačia na kvalitu vzdelávania svojich detí alebo tí, ktorí na to majú, si za kvalitu zaplatia v kvalitných súkromných školách. Najlepší študenti stredných škôl sa hlásia na VŠ v Česku alebo iných krajinách EÚ. Po ich vyštudovaní sa nevrátia späť.

Riadenie školstva na všetkých úrovniach – počnúc ministerstvom a končiac zriaďovateľmi na úrovni obcí – je často nekompetentné a bez dlhodobých vízií a plánov. Pritom zmeny v nastavení systému vzdelávania ktoré vykonáme dnes sa prejavia až v horizonte 10 -15 rokov.

Štát dlhodobo zlyháva aj vo vzdelávaní a inklúzii marginalizovaných skupín a detí zo sociálne slabších vrstiev. Pritom aj vhodne zvolené vzdelanie by im umožnilo začleniť sa do spoločnosti a uplatniť sa na trhu práce.

My, občianski demokrati, sme presvedčení, že len okamžitá zmena paradigmy vzdelávacieho systému nám umožní dobehnúť naše zaostávanie za mnohými krajinami sveta a prispôsobiť sa globálnej zmene spoločnosti a pracovného trhu. Základnými piliermi vzdelávania sú dieťa, jeho rodičia, učiteľ a spoločnosť. Mali by mať presne definované svoje postavenie, práva a povinnosti.

Spoločnosť = definovanie cieľov a obsahu vzdelávania, riadenie, financovanie a podpora kvality vo vzdelávaní. Úlohou vzdelávacieho systému nie je produkovať vysoký počet nekvalitných absolventov škôl (často aj za cenu podvodov), ktorí sú nepoužiteľní na trhu práce.

Úloha štátu

Štát musí vedieť definovať a dlhodobo prognózovať ciele, obsah vzdelávania a potrebu absolventov jednotlivých typov škôl a prispôsobiť tomu počet študentov v danom odbore – či už učňovskom, maturitnom alebo vysokoškolskom. Štát dlhodobo míňa milióny eur na vzdelávanie tisícok neuplatniteľných študentov na nekvalitných vysokých školách. Štát musí prostredníctvom zmeny legislatívy, kontrolnej práce ministerstva a SAA (Slovenskej akreditačnej agentúry) financovať len kvalitné školy a alokovať financie len na také počty študentov daného odboru, ktoré sa dokážu uplatniť na trhu. Je nutná zásadná redukcia ich počtu a presun financií len najkvalitnejším. Rovnako, ako je hodnotená kvalita univerzít a VŠ musí štát zabezpečiť hodnotenie kvality stredných škôl a neskôr aj základných škôl. Pričom získaný benchmark školy by zásadne ovplyvňoval financovanie školy.

Ministerstvo prostredníctvom svojich organizácii (ktorých počet treba prehodnotiť) musí zabezpečiť kvalitný servis vzdelávacieho procesu, počnúc kvalitnými učebnicami, dostupnými digitálnymi pomôckami a materiálmi a končiac prehľadným a efektívnym systémom administrácie vzdelávacieho procesu. Učiteľ nemá byť otrokom nefungujúceho systému administrácie a tobôž výrobcom učebných materiálov a pomôcok. Má byť klientom, ktorý si na základe svojich skúseností a žiakov, ktorých vyučuje, vyberá vhodné učebnice, pomôcky a materiály, ktoré musia byť prístupné pre každého žiaka.

Ministerstvo prostredníctvom MPC musí zabezpečiť kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ale aj riadiacich pracovníkov škôl. V prípade dlhodobého poklesu kvality školy by bol zo zákona riaditeľ odvolaný. Taktiež by bol odvolaný aj v prípadoch zjavného bossingu, ktorý je častým problémom našich škôl.

Nefunkčnými sú často aj samosprávne orgány škôl a univerzít – Rady škôl a Akademické senáty. Nedokážu v dnešnej podobe garantovať svoju kontrolnú a samosprávnu funkciu a stávajú sa hračkou v boji o ovládnutie škôl ich riaditeľmi (dekanmi, rektormi). Je preto nutné zmeniť legislatívne zloženie a právomoci týchto orgánov v prospech rodičov a na VŠ aj študentov. Tým často ide viac o kvalitu vzdelávania, ako zriaďovateľovi, pedagógom a štátu (viď FIIT STU, JLF UK Martin). Štát musí kontrolovať kvalitu vzdelávania a školám, ktoré požadovanú kvalitu nedosahujú, ba dokonca podvádzajú, odňať možnosť vzdelávať. Ani vy by ste nedali zarobiť napr. nekvalitnému remeselníkovi...

Učiteľ ako nositeľ kvality vzdelávania

Je trestuhodné, kam až klesol v rebríčku spoločenského postavenia učiteľ a vzdelávanie. Pritom bez kvalitných pedagógov nemáme šancu zmeniť našu budúcnosť. Nestačí však len plošne zvyšovať platy učiteľov – to je skôr cesta do pekla.

Štát musí finančnými, ale aj nefinančnými benefitmi motivovať k štúdiu pedagogiky tých najlepších študentov. Pritom už pri prijímacom konaní sa musí dbať aj na osobnostné predpoklady študenta na výkon práce učiteľa.

Počas štúdia zabezpečiť kontinuálne rôzne formy pedagogickej praxe. Vyčleniť najlepších pedagógov v skupine seniorpedagóg (aspoň 20 rokov praxe), ktorí budú dohliadať a konzultovať so študentmi počas ich praxe.

Plat pedagóga bude výrazne viazaný na kvalitu jeho práce, ktorá bude hodnotená aspoň jedenkrát ročne na základe nezávislých testov jeho žiakov, ale aj hodnotenia rodičov (empatia prístupu ku žiakom a ochota pomôcť slabším študentom) a hodnotenia kvality jeho žiakov (študentov) pedagógmi vyšších stupňov škôl (aj VŠ).

Dieťa ako investícia do budúcnosti

Spoločnosť aj rodičia si musia opäť uvedomiť hodnotu a prínos správne vybraného a kvalitného vzdelania. Maturitné vysvedčenie alebo diplom z VŠ nie je dnes zárukou uplatnenia sa človeka v spoločnosti a jeho životného šťastia.

Je nutné zvýšiť kvalitu diagnostiky potrieb a nadania detí už v predškolskom veku, pokračovať v nej počas ZŠ a snažiť sa rozvíjať jeho prirodzené vlohy, tak, aby po ukončení 2. stupňa rodičia aj dieťa vedeli správne vybrať vhodný typ školy. Nemôže byť z každého jadrový fyzik, ale malo by byť právom človeka byť vo svojej práci šťastný.

Študenti stredných škôl a vysokých škôl dokážu pomerne presne zhodnotiť kvalitu práce konkrétneho pedagóga, preto by mali participovať na jeho hodnotení.

Rodičia ako súčasť kontroly kvality vzdelávania

Súčasný stav školstva je, žiaľ, aj výsledkom rezignácie rodičov a ich neochoty požadovať od pedagógov kvalitnú prácu. Mnohým stačí, ak ich dieťa „prelieza z ročníka do ročníka“ a získa doklad o vzdelaní. To je nutné zásadne zmeniť. Rodič má zodpovednosť za kvalitu vzdelania, ktoré jeho dieťa dostane a má právo aj povinnosť požadovať od vzdelávacej inštitúcie a konkrétnych pedagógov dobre odvedenú prácu. Ak dieťa zlyháva vo vzdelávacom procese, nie je to iba problém dieťaťa, ale aj rodičov, pedagóga a vedenia školy. A opäť je potrebné mať prostriedky na nápravu stavu (školský psychológ, asistent učiteľa...) a nedovoliť kritizovaným „pedagógom“ šikanovať deti tých rodičov, ktorí oprávnene poukazujú na ich nízku kvalitu a nezáujem z ich strany o vyučovanie.

Vzdelávanie je kontinuálny celoživotný proces

A tomu sa musí prispôsobiť štát, vzdelávacie inštitúcie, ale aj občania. Štát musí motivovať svojich občanov (napr. aj formou daňových úľav) k celoživotnému vzdelávaniu a vytvárať na to prostredníctvom vzdelávacích inštitúcii vhodné podmienky. Povinnou súčasťou vzdelávania by malo byť enviromentálne minimum, zdravotné minimum (poskytnutie prvej pomoci), princípy demokracie a fungovania štátu a finančná gramotnosť. Vzdelanie v týchto oblastiach by malo byť v predpísanom rozsahu povinné a bezplatné.

Veda a inovácie

Nutnou podmienkou kvality našich univerzít a VŠ je ich participácia na vedeckom výskume. Ale opäť – nestačí vedeckú činnosť predstierať (a štát predstiera, že ju financuje). Tak ako zdevalvovala hodnota VŠ diplomov, tak sa znížila aj hodnota vedeckých titulov. Štát negarantuje porovnateľné podmienky na získanie napr. profesúry v každom odbore. Týka sa to hlavne publikovania v pseudovedeckých časopisoch, z ktorých nikto nikdy nečerpá informácie a necituje. Pritom stále máme na Slovensku aj špičkových vedcov a pracoviská.

Máme šancu dobehnúť svet?

Áno, ale musíme efektívne a cielene investovať aspoň 2-3 percentá HDP do skutočnej vedy. Je nutné vybudovať centrá excelentnosti – špičkovo vybavené vedecké pracoviská s potrebnou infraštruktúrou (napr. aj campusy pre vedcov), do ktorých sústredíme tých najlepších slovenských vedcov a získame ako garantov aj vedcov zo zahraničia, pričom môžu to byť aj slovenskí vedci, ktorí už pracujú v zahraničí. Tieto pracoviská by mohli vzniknúť na akademickej pôde, na pôde SAV, ale mohli by to byť aj nové samostatné pracoviská, ktoré by neboli závislé od vedenia univerzít alebo SAV a na financovaní ktorých by sa spolupodieľal aj súkromný sektor. Ten by mohol zadávať aj konkrétne požiadavky (tzv. aplikovaný výskum), na ktorých riešení by centrá participovali. Tieto pracoviská by zabezpečovali výchovu nových vedeckých kapacít z radov kvalitných študentov a pre štát monitoring a ranking inovačných firiem. Na základe ich odporúčania by štát financoval nádejné firmy buď formou grantu alebo minoritným kapitálovým vstupom do firmy (a následnou participáciou na budúcich ziskoch).

Inovácie a inovačné firmy

Vedecký pokrok a jeho aplikácia v praxi je stále viac dynamický. Neuveriteľne sa skracuje čas medzi vedeckým objavom a jeho aplikáciou v praxi. Preto je nutnou podmienkou, aby štát legislatívne aj finančne motivoval inovačné firmy, aby sa zapájali do spolupráce s vedeckými pracoviskami, svoje produkty odladili a následne spustili ich výrobu a expandovali na európsky, či svetový trh. Tak vzniknú stovky nových pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou, čo následne zvýši tlak na kvalitu vzdelávania. A kruh, vlastne špirála sa dostane na vyššiu úroveň.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti školstva navrhujeme:

  • naviazať objem financií do školstva a vedy (na 10-15 rokov) na stanovené percento HDP (viď. sektor obrany). Toto percento by bolo dané priemerom krajín EU alebo OECD;
  • zaviesť manažment kvality v celom sektore, pričom audit VŠ by vykonala externá autorita nezávislá na slovenskom VŠ a audit a certifikáciu stredných škôl by vykonali už certifikované VŠ - každá v svojej oblasti. Súčasťou manažmentu kvality je prísna kontrola vykonávania štátnych záverečných skúšok a maturít. Taktiež redukovať financovanie študijných programov, ktorých absolventi nenachádzajú uplatnenie v praxi a presunúť získané financie na financovanie žiadaných a súčasne kvalitne obsadených študijných programov a pracovísk. Týka sa to VŠ aj SŠ;
  • naviazať finančné ohodnotenie pedagógov a riaditeľov škôl na kvalitu ich práce, pričom rozdiel v hodnotení musí byť aspoň 50%. A nekvalita práce (pokles kvality školy, dlhodobo nízka kvalita vyučovania pedagóga) by bola zákonným dôvodom na odvolanie riaditeľa alebo rozviazanie pracovného pomeru s vyučujúcim;
  • na úrovni prenatálneho a základného školstva určiť štandard vybavenia (materiálneho aj personálneho) materských škôl, základných škôl a tzv. družín (CVČ), ktoré by školy povinne zriaďovali a personálne zabezpečovali a štát platil.

(Mojmír Németh)

Zahraničné vzťahy

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti zahraničných vzťahov:

  • bod č. 3 - presadzovať európsku orientáciu Slovenska s trvalým zlepšovaním jeho postavenia v Európskej únii. Chceme, aby Slovenská republika bola rešpektovaným a platným členom EÚ a NATO a sme za zachovanie a rozvoj euroatlantických politických, hospodárskych a bezpečnostných štruktúr;
  • bod č. 4 - presadzovať ochranu práv a slobôd všetkých osôb bez rozdielu. Bojujeme proti akejkoľvek forme nerešpektovania a potláčania základných ľudských a občianskych práv a slobôd, ako aj proti akejkoľvek forme diskriminácie na základe rodových, rasových, národnostných, generačných, náboženských, politických a ďalších rozdielov občanov;
  • bod č. 11 - presadzovať princípy otvorenej trhovej ekonomiky a zdravého podnikateľského prostredia, podporujúce regionálne hospodárske subjekty, s prehľadnými pravidlami, s orientáciou na európsky hospodársky trh a s otvorenosťou voči ostatným partnerským krajinám. Súčasne akceptujeme nevyhnutné regulačné opatrenia, súvisiace s ochranou spotrebiteľa, prírody, prírodných zdrojov a životného prostredia;
  • bod č. 14 - presadzovať trvalé zlepšovanie kvality životného prostredia a ochrany prírody s podporou zavádzania moderných a inovatívnych technológií priateľských k životnému prostrediu, pričom uprednostňujeme technológie spojené s obnoviteľnými zdrojmi;
  • bod č. 15 - hrdí na Slovensko a že si budeme ctiť prírodné, historické a kultúrne dedičstvo slovenského národa a všetkých národností našej vlasti

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Slovenská republika neexistuje vo vzduchoprázdne a jej zahraničná politika nie je nástroj na zvyšovanie politických preferencií pochybných politických existencií a subjektov. Slovensko nikdy nebude schopné dôsledne presadzovať svoje záujmy, ak bude naďalej trpieť zahľadenosťou do seba a štátnym solipsizmom.

Slovenská republika sa musí demokratickou formou uzniesť na základných zásadách a prioritách svojej zahraničnej politiky, a následne zabezpečiť ich efektívne a účinné napĺňanie. Základným poslaním našej zahraničnej politiky je vytváranie stabilného a bezpečnostného prostredia pre garanciu suverenity, nezávislosti a prosperity Slovenskej republiky a jej občanov.

Naša bezpečnosť a stabilita pre všestranný rozvoj je závislá od vzťahov s našimi najbližšími susedmi, od zakotvenia Slovenska v hodnotovo a civilizačne kompatibilnom bezpečnom priestore a zóne ekonomickej prosperity a na budovaní takých vzťahov so zvyškom sveta, ktoré zabezpečia slobodný a bezpečný pohyb našich občanov, ich slobodné podnikanie a realizáciu ich záujmov a potrieb.

Pre stranu ODS - Občianski demokrati Slovenska sú základnými princípmi zahranično-politickej doktríny:

  • mierová koexistencia národov sveta na princípe vzájomného rešpektu;
  • nemeniteľnosť hraníc stanovených po II. svetovej vojne;
  • urovnávanie medzinárodných sporov diplomatickou cestou na multilaterálnej a bilaterálnej úrovni a príslušných medzinárodných fórach;
  • voľný a férový medzinárodný obchod;
  • zdieľanie a aktívne presadzovanie univerzálnych ľudských hodnôt a práv;
  • spoluvytváranie stabilného a bezpečného prostredia;
  • angažovanie sa v racionálnych lokálnych formátoch spolupráce;
  • podpora energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky;
  • podpora demokratických snáh o zmenu nedemokratických režimov;
  • podpora rozširovania EÚ a NATO o demokratické krajiny.

Medzi základné priority strany v oblasti zahraničných vecí patrí budovanie dobrých medzinárodných vzťahov so susedmi a spojencami, ako aj kultúrnych a ekonomických stykov so slovenskou diaspórou po celom svete. Naša strana sa bude zasadzovať za aktívnejšiu politiku Európskej únie (EÚ) v medzinárodných vzťahoch na účely presadzovania záujmov EÚ, ďalej bude podporovať vytváranie spoločných obranných iniciatív a systémov v EÚ a klásť dôraz na väčší podiel zodpovednosti členských krajín EÚ na vlastnej obrane. Budeme sa zasadzovať o to, aby Slovenská republika bola aktívna v podpore EÚ, pokiaľ ide o výraznejšiu úlohu EÚ v rámci medzinárodných vzťahov.

Taktiež sa zameriame na prehlbovanie spolupráce v rámci EÚ, posilňovanie postavenia Slovenska v nej, ako aj rozširovanie EÚ smerom na východ a na západnom Balkáne vrátane budovania demokracie a trhovej ekonomiky v krajinách ako sú Ukrajina, Bielorusko, Gruzínsko, Srbsko a Bosna a Hercegovina. Rovnako je v záujme Slovenskej republiky zvýšiť angažovanosť v ázijskom priestore v oblasti obchodu, nerastných surovín a kultúrnych vzťahov. Perspektívnou by bolo aj zlepšenie vzťahov s technologicky a hospodársky vyspelými krajinami tohto regiónu a racionalizácia vzťahov s Taiwanom.

Slovenská republika samostatne a ako súčasť EÚ bude usilovať o revitalizáciu úlohy OSN, zvyšovanie jej akcieschopnosti a posilnenie poslania Bezpečnostnej rady OSN ako hlavného gestora medzinárodnej bezpečnosti a riešenia medzinárodných sporov.

Strana jednoznačne podporuje účasť Slovenska na systéme kolektívnej bezpečnosti celého euroatlantického priestoru na báze zdieľania spoločných civilizačných hodnôt, spoločnej zodpovednosti za vytváranie bezpečného prostredia a tesnej spolupráce pri obrane spoločného priestoru a vlastného územia. Zameriame sa aj na rozvoj mechanizmov budovania bezpečnosti a dôvery v Európe a okolí aktívnou účasťou v OBSE a aktívnou podporou a účasťou na medzinárodnom krízovom manažmente pod hlavičkou OSN, OBSE, EÚ alebo NATO.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti zahraničných vzťahov navrhujeme:

  • prijatie Doktríny zahraničných vzťahov SR ako záväzného dokumentu pre všetkých vrátane poslancov NR SR; porušovanie tejto doktríny bude postihnuteľné sankciami;
  • akcentovanie diplomatických zastúpení a miest poskytovania konzulárnych služieb tam, kde žije slovenská diaspóra, ďalej na miestach strategického významu pre národnú bezpečnosť vrátane energetickej a takisto aj na miestach, ktoré sú kľúčové z hľadiska rozvoja národného hospodárstva – a to aj za cenu utlmovania zastúpenia v štátoch, ktoré nespĺňajú tieto kritériá a kde slovenský občan môže požiadať o ochranu a súčinnosť ZÚ iných členských štátov EÚ;
  • budovanie Tatra Centier (pozri bližšie program ODS pre kultúru a médiá) na prezentáciu slovenského kreatívneho priemyslu, a to aj v spolupráci so súkromnými subjektmi a krajanskými organizáciami v zahraničí;
  • orientácia rozvojovej pomoci SR na krajiny blízkeho susedstva s euroatlantickými ambíciami;
  • maximálne sprístupnenie slovenských ZÚ slovenským občanom a subjektom tak, aby ich časť mohli využívať ako administratívne zázemie v záujme vyhľadávania obchodných príležitostí a možností realizácie kreatívneho priemyslu;
  • väčšia podpora zahraničných krajanských organizácií na politickej úrovni a zabezpečenie lepšieho financovania slovenských diaspór z materskej krajiny.

(Peter Žarnovský)

Zdravie a zdravotníctvo

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti zdravia a zdravotníctva:

  • bod č. 5 - presadzovať občiansku spoločnosť rovných príležitostí v prístupe k výchove, vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, práci a v práve na zdravé životné prostredie, bez ohľadu na pohlavie, rasu, národnosť, vek, náboženstvo, sociálne a ekonomické zázemie, či sexuálnu orientáciu;
  • bod č. 9 - presadzovať fungujúce moderné zdravotníctvo, ktoré dosiahne úroveň vyspelých členských štátov Európskej únie

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Zdravotníctvo ako súčasť hospodárstva

V ODS považujeme zdravotníctvo a zdravú populáciu za jednu z najdôležitejších súčastí hospodárstva. Z tohto dôvodu pristupujeme k zdravotníctvu ako k jednej z priorít nielen deklarovaním, ale i reálne.

Zdravotná politika

Koniec nekonečným debatám o štátnom či súkromnom – jednoducho kvalitné zdravotníctvo na európskej úrovni súčasne efektívne a efektné – nech rozhodne férová, transparentná súťaž a schopnosť ponúknuť čo najvyššiu kvalitu za najnižšiu cenu. Zasadíme sa o to, aby sa zdravie a zdravotníctvo ako výkonný prvok starostlivosti o zdravie po rokoch naozaj stalo jednou z priorít štátu.

Štát ako silný regulátor, transparentný a férový kontrolór

Úlohou štátu je vytvorenie modelu a usporiadania zdravotníctva s oporou v kvalitu, férovosť a transparentnosť zabezpečujúcej legislatíve. Súčasne vytvorenie kontrolných mechanizmov a procesov kontroly na dodržiavanie zdravotnej politiky štátu a jej napĺňanie. Riešením je transformácia zdravotníctva, na efektívne, transparentné, medicínsky správne organizované a dostupné pre všetkých, s potrebným ekonomicky krytím. Štát nie je všemocný s neobmedzenými zdrojmi, preto máme za to, že aplikácia princípov súťaže myšlienok, inovácii a efektívnych riešení je to, čo je k transformácii s najlepším možným výsledkom potrebné.

Zdravie a jednotlivec

Tak ako v iných oblastiach života i pre zdravie jednotlivca, populácie platí „začať treba od seba“. Preto ODS vytvorí podmienky pre zdravotnú výchovu pre všetky generácie.

Zdravý jedinec cesta k zdravej populácii

Zvýšime mieru zainteresovania jednotlivca v starostlivosti o svoje zdravie.

Transparentnosť

Zavedieme transparentné cenníky výkonov. Zlepšíme multilaterálny controlling tokov zdrojov v zdravotníctve, controlling kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti .Súčasne vytvoríme podmienky na vyšší apel na starostlivosť o svoje zdravie u jednotlivca. Vytvoríme podmienky pre súťaž medzi zdravotnými poisťovňami na základe zabezpečenia kvalitne poskytovanej kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Medicínsky správne zvýšime mieru individuálneho prístupu k zdraviu jednotlivca. Financovanie– solidárnosť je známkou vyspelej spoločnosti, kam sa nepochybne radíme a to ostane nezmenené. Súčasne podľa všetkých relevantných zdrojov v slovenskom zdravotníctve dlhodobo chýba ročne cca 4% HDP. Dnes používaný model zdravotného poistenia nevytvára podmienky na to, aby do systému mohli plynúť zdroje vo väčšom, potrebnom objeme. Riešením sú zmeny v systéme zdravotného poistenia.

Zdravá populácia - zdravé hospodárstvo

Zlepšíme a zefektívnime systém národných screeningov civilizačných ochorení.

Zlepšíme preventívne a diagnosticko-terapeutické manažmenty/ programy chronických ochorení. Upravíme kompetencie všeobecných lekárov tak, ako v ostatných kopírovaniahodných systémoch, aby sa stali ozajstnými piliermi zdravia a starostlivosti o zdravie populácie.

Zmena pohybu pacienta v systéme

Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom návštev ambulancii a zdravotníckych zariadení spomedzi krajín EU či OBSE. V ODS máme za to, že príčinou nadmerného počtu návštev je komplexne zlé nastavenie systému.

V tejto súvislosti máme pripravený koncept zmeny celkovej mapy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Nielen transformácia segmentu nemocníc, ale celej mapy poskytovateľov. V kooperácii ministerstva zdravotníctva- odborných spoločností – zdravotných poisťovní a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vytvoríme transparentné mapy a timing pohybu pacienta s konkrétnymi diagnózami. Jasne a odborne správne zadefinujeme kompetencie a povinnosti jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. V kooperácii t. j. štátom riadená zdravotná politika – poisťovne ako nástroj ekonomického krytia a zabezpečenia zdravotnej starostlivosti – poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ako výkonný prvok poskytovania zdravotnej starostlivosti so zainteresovaním samospráv vybudujeme novú 21. storočiu prislúchajúcu zdravotnú starostlivosť zabezpečujúcu sieť poskytovateľov. Súčasne so zmenou systému vzdelávania a celoživotného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

Upravíme personálne, materiálovo technické a infraštruktúrne štandardy priestorov pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti tak, aby spĺňali kritéria na poskytovanie kvalitnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti.

Zdravotné poistenie

Zmena filozofie, štruktúry, obsahu zdravotného poistenia.

Odborne správne, jasne a transparentne zadefinujeme nárok pacienta. Zadefinujeme cestu pacienta s konkrétnou diagnózou systémom. Zvýšime efektivitu práce pracovných skupín realizujúcich tvorbu národných štandardov pre liečbu ochorení ako jeden z kľúčových parametrov pri stanovovaní nároku na zdravotnú starostlivosť. Zavedieme systém preberania a implementácie najnovších poznatkov v diagnostike a liečbe ochorení.

Reforma poistenia opierajúca sa o medicínske poznatky a stanovený nárok na základe ekonomických možností/krytia. Zasadíme sa za zmenu systému zdravotného – do diskusie ponúkame - systém multietážový multilevel poistenia.

Tento model poistenia vytvorí podmienky na čiastočne regulovanú dobrovoľnosť poistenia, ale aj vyššiu individuálnu mieru zodpovednosti za svoje zdravie, princíp solidarity samozrejme ostane zachovaný a v súlade so štátom riadenou zdravotnou politikou – dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých. V kooperácii so zdravotnými poisťovňami, poskytovateľmi a pacientskými organizáciami vytvoríme analytický, funkčný inštitút cenotvorby v zdravotníctve, ktorého náplňou bude koordinovať ciele napĺňania zdravotnej politiky štátu a jej finančné krytie.

Prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti

V súvislosti s predpokladanými demografickými zmenami zmeníme funkčnosť, procesy a systém prepojenia zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Elektronizácia

Zmeníme funkčnosť, prosystémovosť a obsah elektronizácie zdravotníctva.

Zmenou vo funkčnosti je možné zásadným spôsobom zefektívniť procesy naprieč všetkými segmentami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Kvalitným zberom a triedením dát podporíme výskum v mnohých oblastiach od medicínskych, cez prírodné vedy až humánne vedy. Elektronizácia je jednou z kľúčových prvkov efektivity využívania personálnych, ale i ekonomických zdrojov.

Vzdelávanie

V súvislosti s predkladanými zmenami siete poskytovateľov a pohybom pacienta v systéme, zmeníme systém vzdelávania a celoživotného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

Zmeníme, medicínsky správne a jasne vymedzíme kompetencie a zodpovednosť v jednotlivých kategóriách zdravotníckych pracovníkov a poskytovateľov

Lieková politika

Vytvoríme legislatívne podmienky na zlepšenie liekovej politiky štátu. V oblasti liekovej politiky a v súlade s naším konceptom zdravotníctva vytvoríme legislatívne podmienky na dostupnosť dostupnej a bezpečnej inovatívnej liečby. Tiež upravíme podmienky na používanie experimentálnej liečby.

Podpora zdravia ohrozených skupín obyvateľstva a vylúčených komunít

Zaväzujeme sa zlepšiť prístup zdravotnej starostlivosti pre ohrozené skupiny – dôchodcovia, telesne a duševne handicapovaní. Zlepšíme programy prípravy na rodičovstvo, plánované rodičovstvo, vytvoríme programy starostlivosti a zdravotnej výchovy matiek a budúcich matiek.

Funkčnosť ministerstva zdravotníctva

Úlohou ministerstva v našom vnímaní je, ako bolo vyššie spomenuté, prospoločenské a propacientské formovanie zdravotnej politiky Slovenska a jej presadzovanie v praxi – RIADIŤ. Súčasne kontrolovať napĺňanie jeho cieľov – KONTROLOVAŤ. Riadiť a kontrolovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a všeobecne starostlivosti o zdravie, kde činnosti vykonáva dostatočné množstvo spokojných zdravotníckych pracovníkov. Na poskytnutie kvality a spokojnosti všetkých zainteresovaných sú potrebné ekonomické zdroje, preto ďalšou z kľúčových úloh ministerstva je zabezpečenie dostatku zdrojov. Využijeme pre splnenie tejto úlohy všetky medicínsky správne, odborné, analyticky podporené najnovšie známe poznatky pretavené do kvalitnej a komplexne funkčnej legislatívy. K tomu pristúpime aj s potrebnými zmenami štruktúry a funkčného usporiadania ministerstva a jeho výkonných a kontrolných orgánov.

Európska činnosť

Zasadíme sa o celoeurópsku harmonizáciu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Všetci sme Európania a spoločný prístup i v poskytovaní zdravotnej starostlivosti má potenciál poskytnúť širšie možnosti spolupráce. Poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti ako jeden z hlavných priorít každého z nás má potenciál priniesť ešte väčšiu mieru súdržnosti medzi jednotlivými členskými krajinami.

V ODS urobíme aj skrz našu víziu usporiadania, riadenia, financovania a organizácie zdravotnej starostlivosti a všeobecne starostlivosti o zdravie populácie všetko pre to, aby sme boli kopírovania hodní.

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti zdravia a zdravotníctva navrhujeme:

  • Riadenie a controlling systému. V oblasti riadenia posilníme implementáciu štátom riadenej zdravotnej politiky do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Zmeníme systém kontroly poskytovania zdravotnej starostlivosti vo všetkých oblastiach - organizácie, kvality, efektivity. Kvalitný štátom riadený a kontrolovaný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti.
  • Zmeny v oblasti financovania zdravotníctva. Upravíme systém zdravotného poistenia s perspektívou možnosti navýšenia zdrojov do zdravotníctva. Zavedieme multiúrovňový - multilevelový systém zdravotného poistenia, ktorý zohľadňuje individuálne potreby a požiadavky poistencov v súlade so štátom riadenou zdravotnou politikou. Zavedie princíp dobrovoľnosti a širokého výberu rozsahu zdravotného poistenia pri zachovaní princípu solidarity. Podporí súbor opatrení pre zvýšenie individuálneho prístupu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
  • Zvýšime efektivitu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti:
    • Vybudujeme novú zdravotnícku infraštruktúru v ktorej bude možné poskytovať kvalitnú, efektívnu zdravotnú starostlivosť. Nová infraštruktúra zlepší dostupnosť a kvalitu adekvátnej zdravotnej starostlivosti, v prospech pacienta zásadne zmení pohyb pacienta v systéme a vytvorí podmienky pre efektívne využívanie ekonomických a personálnych zdrojov. Zlepší celkový komfort pacienta pri využívaní služieb systému zdravotnej ale aj nadväzujúcej sociálnej starostlivosti.
    • Zmeny v oblasti elektronizácie zdravotníctva - zásadne prosystémovo upravíme funkčnosť, obsah, kvalitu a dostupnosť dát eZdravia.
  • Zmeny v systéme vzdelávania a celoživotného vzdelávania s následnou úpravou kompetencií jednotlivých kategórii zdravotníckych pracovníkov. Zlepšíme systém certifikovaného vzdelávania všetkých kategórii zdravotníckych pracovníkov s cieľom zvýšenia efektivity a dostupnosti kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Personálne zdroje sú limitované a považujeme za nevyhnutné ich efektívne využívanie v prospech pacientov a kvality.
  • Zmeny v oblasti liekovej politiky s cieľom zlepšenia dostupnosti liečby v súlade s najnovšími medicínskymi poznatkami. Systémovo zmeníme štruktúru výdavkov na liečbu.
  • Zmeny v európskom prístupe k zdravotnej starostlivosti . V priestore EU otvoríme ďalšie témy spoločného prístupu k poskytovaniu a zabezpečeniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých Európanov s cieľom harmonizácie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

(Dušan Bráz)

Životné prostredie

I. Hodnotový základ

Princípy uvedené v Bystrickej deklarácii dotýkajúce sa oblasti životného prostredia:

  • bod č. 2 - presadzovať občiansku zodpovednosť aj v environmentálnej oblasti;
  • bod č. 11 - presadzovať princípy otvorenej trhovej ekonomiky s akceptovaním nevyhnutných regulačných opatrení súvisiacich s ochranou prírody, prírodných zdrojov a životného prostredia;
  • bod č. 13 - presadzovať uplatňovanie pro-investičnej podpory udržateľného rozvoja hospodárstva;
  • bod č. 14 - presadzovať trvalé zlepšovanie kvality životného prostredia a ochrany prírody s podporou zavádzania moderných a inovatívnych technológií priateľských k životnému prostrediu, pričom uprednostňujeme technológie spojené s obnoviteľnými zdrojmi

a preto budeme presadzovať tento:

II. Program strany

Ochrana životného prostredia a prírody

Vzhľadom na skutočnosť, že pôvodný les sa na území Slovenska nachádza len v dvoch oblastiach a väčšinu územia tvorí územia s dlhodobým pôsobením človeka, je dôležité okrem ochrany prírody zabezpečiť ochranu životného prostredia ako celku, teda prírody či už pôvodnej ako aj človekom ovplyvňovanej, ako aj ostatných území Slovenska vrátane polí a zastavaných území. Dôraz pri ochrane celého životného prostredia musí byť kladený predovšetkým na:

  • zachovanie diverzity jednotlivých území a v nich vyskytujúcich sa rastlinných aj živočíšnych druhov prirodzene sa v nich vyskytujúcich s postupujúcim vplyvom nových prichádzajúcich druhov v dôsledku globálnej zmeny klímy;
  • zamedzenie rozširovania zastavanej plochy vzhľadom na doposiaľ zastavené plochy a územia a zabránenie ich ďalšiemu rozširovaniu na úkor rozlohy území lesných, poľnohospodárskych ako aj záhradkárskych a sadov s dôrazom na sanáciu nevyužívaných zastavaných plôch a ich novému využitiu;
  • ochranu prirodzene sa vyskytujúcich pôvodných druhov rastlín a živočíchov s prihliadnutím na prirodzené zmeny migračných návykov spôsobených klimatickými zmenami;
  • stanovením prirodzených počtov voľne žijúcich zvierat s ohľadom na ich prirodzené teritória a zachovanie ich prirodzeného životného cyklu a potravinových reťazcov v územiach ich prirodzeného výskytu;
  • ochranu ostatných rastlinných a živočíšnych druhov s cieľom zabezpečenia genetického fondu a zachovania ohrozených druhov vrátane exotických registráciou legálneho pestovania a chovov a potierania nelegálnych aktivít;
  • zabezpečenie zvyšovania podielu zelených oblastí v urbanistických celkoch či už tradičnými plochami okrasných alebo úžitkových sadov a záhrad, ale aj zintenzívnením transformácie a budovania zelených striech ako aj vertikálnych stien v harmónii s prírodným prostredím v okolí daného urbanistického celku;
  • podporou znižovania exhalátov znečisťujúcich ovzdušie, pôdu aj vodu vrátane plynových a prachových častíc, rádioaktivity, prebytkového tepla technických zariadení, ale aj umelého osvetlenia od zabránenia škodiaceho osvetlenia oblohy až po zdroje osvetlenia dopravných prostriedkov, pričom musí byť legislatívou ustanovené spektrálne pásmo umelých svetelných zdrojov blížiacich sa prirodzenému slnečnému svetlu;
  • podpora budovania vodozádržných opatrení a systémov, dobudovanie verejných vodovodov s oddelenou dodávkou pitnej a úžitkovej vody a verejných kanalizácií delenou na odpadové a dažďové vody, prebudovanie čističiek odpadových vôd z vypúšťania vyčistených vôd do riek na vypúšťanie formou trativodov na uchovávanie v spodných vodách.

 

V neposlednom rade je potrebné v súvislosti s udržaním ochrany pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov s prihliadnutím na zmeny prebiehajúce s klimatickou zmenou zabezpečiť trvalé vzdelávanie obyvateľov od školských lavíc až po aktívnych obyvateľov predovšetkým v oblastiach dotyku s voľnou prírodou ako aj v urbanistických oblastiach.

Moderné a inovatívne technológie priateľské k životnému prostrediu

V rámci uplatňovania princípov ochrany životného prostredia s dôrazom na moderné a inovatívne technológie priateľské k životnému prostrediu je potrebné:

  • inventarizovať historické aj novo vznikajúce oblasti environmentálnych škôd s ohodnotením spôsobu a stupňa ich sanácie;
  • prehodnotiť stupnice energetických certifikátov budov;
  • zaviesť centrálnu evidenciu a certifikáciu technológií s dôrazom na využívanie obnoviteľných zdrojov pre ich použitie pre priemyselnú ťažkú ako aj ľahkú výrobu, poskytovanie služieb, budovanie stavieb ako aj prevádzku stavebných ako aj technických objektov (budovy, stroje, dopravné prostriedky atď.) s hodnotením aj vhodnosti pre rôzne regióny, geologické a prírodné prostredie, v ktorých budú uplatnené;
  • pre nové projekty by mali byť povoľované len certifikované technológie podľa predchádzajúceho bodu, zároveň je potrebné pristúpiť k postupnému prechodu na nové technológie aj pre staršie už fungujúce budovy, priemysel, služby a pod. s prihliadnutím na kultúrnu, technickú aj historickú hodnotu takýchto objektov;
  • vzhľadom na vyššie uvedené je možné zjednotiť a zjednodušiť posudzovanie vplyvov na životné prostredie povoľovacích konaní pre všetky nové projekty ako aj rekonštrukcie starších objektov
  • a v neposlednom rade je potrebné zmeniť proces prípravy investičných projektov z doposiaľ zaužívaného (najskôr sa vytvorí projekt, potom sa dá posúdiť vplyv na životné prostredie) tak, aby boli najskôr vytvorené požiadavky na investičný objekt tak, aby boli v súlade s požiadavky ochrany životného prostredia a na základe toho bol projekt pripravený, následné posúdenie vplyvu na životné prostredie sa tak zmenší prakticky len na kontrolu splnenia vopred stanovených kritérií.

 

Environmentálne dane, poplatky a efektívne použitie Environmentálneho fondu

Vzhľadom na zvyšujúcu sa dôležitosť ochrany životného prostredia je potrebné predefinovať, resp. doplniť štruktúru príjmov do Environmentálneho fondu (ďalej len "Envirofond"), ako aj výdavkov, ktoré môžu byť z neho poskytované.

Príjmy do EnviroFondu by oproti aktuálnej legislatívnej úprave mali byť doplnené o:

  • poplatky za ťažbu prírodných surovín, vrátane vody a dreva;
  • poplatky za ostatné emisie nad rámec zákona 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami v znení zákona 399/2014 Z. z. platných pre emisie skleníkových plynov, teda pre emisie ostatných plynov poškodzujúcich atmosféru, prachových častíc, svetelných emisií atď.;
  • 1/3 spotrebných daní z fosílnych palív, čo znamená zrovnoprávnenie všetkých fosílnych palív zavedením spotrebných daní určených nepriamym pomerom výhrevnosti na jednotku objemu/hmotnosti a teda vypúšťaných emisií (rozdelenie určenia vybraných spotrebných daní na tretiny, pričom by mali byť rovnomerne rozdelené - 1/3 životné prostredie, 1/3 dopravná infraštruktúra a vykurovanie, 1/3 verejné zdravie).

 

Výdavky z EnviroFondu by oproti aktuálnej legislatívne úprave mali byť doplnené o:

  • odstránenie environmentálnych záťaží predchádzajúceho režimu, ktoré neboli doposiaľ odstránené;
  • podpora technológií odstraňujúcich a uchovávajúcich prebytkové teplo a jeho využitie pre vykurovanie;
  • obnova prírodného bohatstva krajiny.

 

III. Zhrnutie

My, ODS - Občianski demokrati Slovenska, v oblasti životného prostredia navrhujeme:

  • vytvorenie stratégie ochrany a rozvoja životného prostredia vrátane prírody pre celé územie Slovenska v súlade s regionálnymi špecifikami;
  • prehodnotenie regulácie a kontrole jej dodržiavania pre ťažbu dreva a ostatných prírodných surovín s cieľom uprednostnenia lokálneho spracovania v rámci slovenského priemyslu;
  • zefektívnenie výberu environmentálnych daní, poplatkov a pokút a ich cielené využívanie pre zlepšovanie a ochranu životného prostredia s uprednostňovaním inovatívnych a moderných technológií priateľských k životnému prostrediu a využívajúcich obnoviteľné zdroje;
  • chrániť životné prostredie ako celok s prihliadnutím na potreby občanov a prírody v meniacich sa klimatických podmienkach;
  • znižovať produkciu emisií všetkého druhu;
  • rozšíriť opatrenia na uchovávanie vody v pôde;
  • prostredníctvom centra evidencie a certifikácie inovatívnych a moderných technológií podporiť zavádzanie a obmenu technológií priateľských k životnému prostrediu orientovaných na obnoviteľné zdroje vo všetkých oblastiach života a práce občanov a spoločnosti.

(Imrich Hybký)

ODS – OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA otvárajú prvých päť pracovných programových skupín, v ktorých už dnes máme skúsených a renomovaných odborníkov, ale aj perspektívnych budúcich lídrov. Postupne Vám budeme predstavovať tieto skupiny a ich prácu. Našou ambíciou je postupne pokryť všetky dôležité rezorty. Naším dlhodobým cieľom je vytvoriť silné tímy, ktoré budú schopné vygenerovať niečo ako tieňovú vládu.

Naše pracovné skupiny budú mať tri hlavné úlohy:

  • vypracovať volebný program strany,

  • trvale monitorovať a analyzovať dianie vo svojej oblasti a prinášať stanoviská a konštruktívne názory,

  • dlhodobo stimulovať a generovať odbornú diskusiu a spoluprácu nielen vo svojej oblasti, organizovať odborné podujatia, diskusie a semináre.

Veríme, že naša strana bude postupne rásť a budú sa k nej pridávať ďalší odborníci a angažovaní občania, ktorým leží na srdci ďalší osud krajiny. Nechceme však budiť falošný dojem, že sme strana odborníkov, ktorá nikoho nepotrebuje a má dostatok odborníkov na všetky oblasti. Žiadna politická strana na Slovensku nemá vo svojich radoch toľko expertov, žeby odborne úplne pokryla aspoň jeden rezort.

Veríme, že úlohou politikov je moderovať odbornú diskusiu, vypočuť si expertov a osvojiť si tie ich návrhy, ktoré sa zhodujú s programovou líniou strany. Úlohou nás politikov je tieto návrhy politicky presadiť a zabezpečiť ich odbornú realizáciu.

Aj keď si chceme ponechať politickú kontrolu a politické rozhodovanie o činnosti našich pracovných skupín, naše programové skupiny otvárame aj spolupráci s našimi sympatizantmi a externými expertmi a ich združeniami. Týmto vyzývame aj odborníkov mimo politiky, aby sa zapojili do práce našich odborných záujmových komunít.

Názvy prvých 5 programových skupín:

  1. ZDRAVOTNÍCTVO

  2. SPRAVODLIVOSŤ A PRÁVNY ŠTÁT

  3. EKONOMIKA

  4. OBRANA A BEZPEČNOSŤ

  5. ZAHRANIČNÉ VECI