ZA SANKCIE PROTI RUSKU MÔŽE PUTIN

Za sankcie proti Rusku môže Putin

Situácia na Ukrajine je veľmi dynamická. Invazné sily Ruskej federácie zničili, alebo minimálne poškodili viacero vojenských cieľov, ale utrpelo aj civilné obyvateľstvo. Nedošlo však k ďalšiemu očakávanému rozvoju situácie. Odborníci to prirovnávajú k šachovej partii. Putin spravil krok, zaútočil prevažne na vojenské ciele a čaká na reakciu Západu. Tá prichádza vo forme jednotného postoja a medzinárodných sankcií.

Putin dosiahol to, čo sa zdalo byť dosť ťažké. Zjednotil západ. Ešte pred časom sa francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril, že NATO je v stave klinickej smrti. Vďaka Putinovi vidíme, že to nie je pravda.

Sankcie proti Ruskej federácii podporilo aj Maďarsko a Česká republika. Podpora sankcií proputinovsky orientovaným premiérom Viktorom Orbánom, či prezidentom Milošom Zemanom len potvrdzuje, že Putin prekročil červenú líniu. Podľa odhadov by sa sankcie mali dotknúť značnej časti ruského hospodárstva. Pozitívne je aj to, že Nemecko pozastavilo spustenie plynovodu Nordstream 2.

Je treba otvorené povedať, že sankcie sa dotknú aj nás, ale stále je to menšia cena, ako vojenský konflikt a ohrozenie našej bezpečnosti. V najväčšej miere postihnú sankcie ruské obyvateľstvo. Včerajšie správy z Moskvy nám ukázali, že nie všetci Rusi súhlasia s vojnou na Ukrajine. Tu je treba zdôrazniť, že nepriateľom západu nie je ruský národ, ale putinovská diktatúra a všetci jej prisluhovači kdekoľvek na svete. V tejto súvislosti sa musíme pozrieť aj do vlastných radov, lebo, bohužiaľ, na Slovensku je veľmi aktívna ruská piata kolóna. Vyzývame opozičných politikov, aby nešírili proruskú propagandu, dezinformácie a klamstvá. Vyzývame bezpečnostné zložky nášho štátu, aby zakročili proti tým, ktorí šíria klamstvá a zavádzajú veľkú časť spoločnosti. Vyzývame Generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby začal konať vo veci vyhrážok a ohrozovania ústavných činiteľov. Nemôžeme si strieľať do vlastných radov v situácii, kedy viac ako inokedy musíme ukázať jednotu, spolupatričnosť a solidaritu.