DÚFAJME, ŽE KOALÍCIA SA KONEČNE ZAČNE VENOVAŤ PROBLÉMOM OBČANOV

Vítame náznaky ukončenia (aspoň nateraz) vládnej krízy. Počas najťažšej fázy smrtiacej pandémie sme tu mali takmer štyri týždne politického chaosu a prekáračiek medzi vládnymi stranami namiesto tímového riešenia skutočných problémov občanov. Konečne svitla nádej, že po výmene funkcií medzi Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom sa koaliční partneri vrátia ku správe štátu. Práve na to dostali koaličné strany proporcionálny mandát od voličov.

Zabudli však, že v demokratickej krajine je vládnutie tímovou záležitosťou, najmä ak je vláda tvorená koalíciou viacerých strán. Rovnako viacerí zabudli, že v momente, keď sa politik stane ministrom, stáva sa verejným funkcionárom v službách občanov so svojimi zákonnými povinnosťami. Už to nie je politik niečo ľahkovážne sľubujúci vo volebnej kampani, ale právne zodpovedný štátny úradník.

Rešpektujeme a vítame to, že koaličná štvorka smeruje k dohode. Bez ohľadu na sympatie k jednotlivcom, či konkrétnym politickým stranám je evidentné, že aktuálna štvorkoalícia je to najlepšie, čo je možné pri súčasnom zložení parlamentu vygenerovať v prospech stabilnej vlády. Strany vládnej koalície na to dostali silný mandát od voličov a disponujú pohodlnou ústavnou väčšinou. Môžu sa teda koncentrovať na riešenie aktuálne krízy, ale ja na potrebné systémové reformy, ktoré zabezpečia dlhodobú stabilitu a prosperitu Slovenska. Teda môžu realizovať zásadnú zmenu, ktorú od nich občania očakávajú. Za prvý rok tento mandát a potenciál koaličné strany trestuhodne premrhali.

Čo nám kríza ukázala?

V celej kríze a vývoji, ktorý jej predchádzal, boli kľúčovými faktormi veľká koncentrácia populizmu a agresívneho antisystému, osobná nevyzretosť a egocentrizmus, ale aj politická naivita a oportunizmus. Nielen strany vládnej koalície, ale aj opozícia sa musia naučiť rešpektovať výsledky demokratických volieb a s nimi aj proporcionalitu, respektíve relatívnosť získaného mandátu. Demokratická spoločnosť sa nedá riadiť totalitnými metódami. Vyžaduje si spoluprácu, hľadanie konsenzu a vyvažovanie záujmov v spoločnosti.

Akútna kríza je pravdepodobne blízko k vyriešeniu. Nakoniec bude rekonštrukcia vlády minimálna. Avšak primárne príčiny tejto krízy nie sú ani zďaleka vyriešené. Napriek tomu všetci dúfame, že ďalší vývoj prinesie zodpovednosť a stabilitu. Predčasné voľby sú vždy krajným riešením a silným zásahom do demokratických zvyklostí, medzi ktoré platí rešpektovanie výsledkov slobodných a demokratických volieb. Aj preto Občianski demokrati Slovenska odmietajú referendum o predčasných voľbách. Najmä v situácii, kedy sú zneužívané aktuálne ťažkosti a emócie ľudí uprostred najťažšej krízy za posledné desaťročia, ktorá prišla spontánne bez ohľadu na činnosť politikov.

Opozičné strany sa radovali predčasne z pádu vlády a svojho návratu k moci. Svedčí o tom aj zúfalá a nízko-pudová reakcia strany Hlas -SD. Tá len zúrivo označila Igora Matoviča ako údajného daňového podvodníka, ktorý má riadiť ministerstvo financií. O jeho odbornej kvalifikácii máme aj my pochybnosti. Ale nie sú väčšie ako o doktorovi medicíny z Hlasu, ktorý riadil informatizáciu spoločnosti. Dúfajme, že táto reakcia pripomenie koalícii a občanom fakt, že prichádza od strany, ktorej členovia nesú zodpovednosť za stav krajiny. Táto strana má cez nominantov svojej materskej strany a ich „partnerov“ prepojenie na organizovaný zločin, korupčníkov. Pokiaľ sa s touto záťažou jednoznačne a transparentne nevysporiada, jej návrat k moci bude hrozbou pre spoločnosť. Na to by sme pri hodnotení situácie a možností nemali zabúdať.

Čo očakávame do budúcnosti?

Veríme, že vládna koalícia sa z krízy dostatočne poučila. Bohužiaľ, obrovské morálne a politické škody sa asi nepodarí rýchlo napraviť. Očakávame, že koalícia využije príležitosť a kvalitne obsadí posty v rekonštruovanej vláde. Bolo by neodpustiteľnou chybou vrátiť napríklad do čela rezortu školstva plagiátora, ktorý sa neosvedčil.

Z dlhodobého hľadiska má však Slovensko vážny problém. Aktuálne zloženie parlamentu a koaličná kríza ukázali, že na Slovensku chýba štandardná politická sila a skutoční politickí lídri. Takí, ktorí by v ťažkých časoch vedeli krajinu zjednotiť a koncentrovať sa vyvedenie krajiny a jej občanov z ťažkej situácie. V úplnej nahote sa ukázalo, že populisti a extrémisti doplnení politikmi bez schopnosti riadiť a vládnuť sú v skutočných krízových situáciách nepoužiteľní. Nemajú totiž reálne riešenia ani schopnosť ich nájsť.